България е вторият най-голям износител на нерафинирана мед в света
Търсенето на метала расте с развитието на възобновяемите източници и електрификацията


Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.

За автора
Боян Рашев е управляващ партньор в "denkstatt България" – консултантска компания, която помага на бизнеса да управлява въздействието си върху природния и социалния капитал. Професионалната му експертиза е в сферата на устойчивото развитие, управление на околната среда, остойностяване на екосистемни услуги, кръгова икономика, качество на въздуха, управление на природните ресурси.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
4 коментара
България не е чак такъв производител на “мед”. Голяма част от концентрата за Аурубис идва именно от тези мини с над 100 годишна история. Нашите са с не по-малка (ако се има предвид, че в Средногорието отдавна под някаква форма се е добивала мед). Статията пропуска да отбележи и срамната част - че в България все още не е затворен цикъла да произведем цял проводник. Произвеждаме нерафинирана мед, която се дообработва в Белгия. Имаше възможност това да става тука, ама Станишев и после Боко убиха проекта.
И добива на медни руди глобално също расте. Лесно е да се каже - високите цени от десетелетието, но всъщност те са на половината от върха си преди няколко години. Като повечето изкопаеми - срещу дадена цена, ще се намери нов източник за добив.
То затова и ние сме голям износител на катодна мед, щото в другите страни в комбинатите като Аурубис има и една инсталация дето я превръща в рафинирана мед. Затова и патосът на статията ми е малко странен.
Много, много тъжно. Тази нерефинирана мед можеше да се рафинира тук. Да се произвеждат кабели и материали - без посредници.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.