Болничните: Всички лъжат, проблемът си стои
Разходите за тях наистина растат твърде бързо, но ГЕРБ опита да реши проблема грубо и без аргументи


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"

Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
7 коментара
Не съм взимал болничен от години. Не бих влязъл в болница на преглед при лекар – допълнителното здравно дава шанса да ходя в частни болници. Само там може да се получи адекватна грижа.
Да се направи проверка кои взимат най-много - ще се окажат държавните служители. "Те ме лъжат, че ми плащат, аз ги лъжа, че работя"
Българинът е мързелив тарикат на дребно. Докато всички не си станат от седалищата и не започнат да работят сериозно, все ще има пробойни.
След като плащам очаквам да получавам услуга. Контрол спокойно може да се приеме като се сложи таван. 3.5% на 3 млн работещи са 1260000 болнични дни годишно, тоест на всеки работещ се падат 2.4 дни на година ако се плаща 100% от брутната средната заплата за страната. Та ако кажем, че държавата е социална нека да даде 3 дни годишно и от там насетне всяка година да актуализира. Ако много хора искат да се вдигне тавана ок, но да са наясно, че трябва да се вдигнат тия 3.5%
А какво ще кажете за нормална, платена, 30-дневна отпуска, та всеки, който иска да слее почивните дни да го направи без проблеми. Както е в ... други държави. Ха-ха, че как тогава чорбаджията ще се покаже чорбаджия, ако не ти навре главата в кенефа ако не му се покажеш като доброаъвестен роб? И какво - болничен: "имаш право" да си поне болен - без да ти държат сметка, без да трябва да стоиш с телефона в ръката и т.н. Да, тарикатлъци. Но кой уважава работодател, който самият не ги уважава?
големият проблем зад болничните е съвсем друг - хората не са мотивирани да работят, защото заплащането е ниско и защото труда не води до издигане. в този смисъл, ми ще си вземат болнични що да не си вземат. от една седмица не на работа у нас нищо не следва. и за децата трябва да се погрижиш, за родителите, щото тези системи не ряботят добре. не знам по каква причина децата в българия боледуват толкова.
другото е, че сме си мърчеливички.
До коментар [#2] от "Batezuzi":
или да не се плаща 100%, а по-малко - 80% като при майчинските
До коментар [#] от "
owen
":
Причината е, че една и съща фирма, работеща едно и също с еднакви системи - в дания работехме с 30 календарни дни (6 седмици работни) отпуска. В България е 20.
В Дания се работи 09:00 - 17:00, като в петък е 09:00 -16:00.
В България отпуската е 20 дни и се работи от 09:00 до 18:00
До коментар [#6] от "realismisthename":
по закон отпуската в дания е пет седмици, а не шест. на някои места е повече, както е бил вашия случай, както и в българия на някои места е повече от 4 седмици. ако е била същата фирма, защо в софия не сте си поискали повече? работното време е помалко, но в това време повече се рботи отколкото у нас.
отпуската никога не стига, при все че според мен пет седмици трябва да е стандартното, вкл. и в българия. по цял свят се злоупотребява, просто в страни като дания имат по-малко причини да го правят. болничните у нас са свързани с много проблеми, вкл. и демотивацията.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.