КНСБ: Големият проблем е при дългосрочните болнични
Средната сума, изплатена за всеки служител, който си е пуснал болничен през годината, нараства с 61% от 2011 г. до 619 лв. през 2018 г.


Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
Най-голям ефект върху нарастващите разходи на бизнеса и държавата за болнични имат дългосрочните отсъствия от работа с продължителност между 15 до 30 календарни дни. Ръстът им през последните пет години допринася към общото увеличение на болничните с 58.5%, а на второ място с почти 20% са тези с продължителност между 8 и 14 календарни дни. Това показва анализ на Конфедерацията на независимите синдикати в България (КНСБ), базиран на данни на Националния осигурителен институт. Той идва в контекста на течащия вече трета седмица дебат за проблема с нарастващите разходи за болнични и изненадващата идея на управляващите първият ден да не се покрива от никой.
Предложението предизвика силен негативен обществен отзвук и премиерът очаквано заяви, че то няма да се оформя като законов текст, но проблемът с растящия брой болнични си стои. От Асоциацията на индустриалния капитал (АИКБ) например обявиха, че подкрепят решението работодателите да излязат от Тристранния съвет, поради липса на адекватно решение за проблема с болничните.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Вече съм абонат Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
1 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
1 коментар
Пренебрегвате нещо много важно - през последните години и намаляването на безработицата се наеха много хора от рискови групи. От тях приоритетно се наеха хора над средна възраст, които иначе изпадаха от трудовия пазар по време на кризата. Включително хора пред пенсиониране или дори след пенсия.
Тези хора... боледуват повече. И продължително. Не знам до колко злоупотреби се стига, но съм сигурен, че лесно могат да се хванат.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.
Вход