Нов кмет, нова такса смет
Една от основателните причини за ръста на местните данъци и такси е увеличената цена за депониране, кои са другите


Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
- Няколко големи общини вече дадоха заявка за увеличение на местни данъци и такси.
- Една от основателните причини e увеличената такса за депониране, a друга по-опортюнистична - първата година след избори данъци се вдигат по-лесно.
- В по-дългосрочен план обаче е нужна реформа за повече финансова свобода на общините. В противен случай те ще продължават да са силно зависими от това кой е на власт.
"Когато влязох в общината, ме чакаше подготвено предложение за вдигане на данъка върху превозните средства, но засега то е спряно. Не мога да взема управленско решение за увеличаването му в момента при положение, че голяма част от града е разкопана заради започнати мащабни ремонти." Така описва началото на мандата си новоизбраният кмет на Русе Пенчо Милков. Той допълва, че неговият подход ще е друг, защото иска да постъпи отговорно - първо ще потърси резерви за оптимизация на приходите и разходите в общината, преди да пристъпи към вдигане на данъчната тежест. И дава пример - част от наемите, на които се отдава общинско имущество, са твърде ниски. В същото време в бюджета на община Русе за догодина се очертава недостиг от около 4.5 млн. лв. От думите на Милков се разбира, че голяма част от минуса идва от повишената ставка на отчисленията към Регионалната инспекция по околната среда и водите (РИОСВ), изисквани при депониране на отпадъци, когато няма изградена сепарираща и компостираща инсталация. За 2020 г. таксата се вдига с почти две трети до 95 лв. на тон, ще расте и през следващите години.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
3 коментара
РЕЦИКЛИРАНЕ.
Няма никаква причина град над 50 хил. души да не поддържа работеща система за разделно събиране на отпадъците. Тези неща ще станат задължителни рано или късно, а нас пак ще ни изненадат.
""Тези отчисления за РИОСВ са като гюле на глезена за общините и нашият призив е ръстът им да спре и да останат на нивата от 2020 г.", казва Пенчо Милков. "
С такава позитивна енергия тръгна, а почна доста рано да дрънка глупости. Това са европейски изисквания и трябва да се приложат. Никой не им е виновен на кметовете, че се държат като ученици в 6-ти клас. Като не сме си писали домашното, спешно ще правим разяснителни кампании и ще разгонваме протести.
Рециклирането отнема точно 0 усилия и може да спести огромно количество боклуци на общините.
Нов кмет - ново пълнене на гушите.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.