Плащането на данъци е най-сложно в Италия и България
Страната ни пада с пет позиции до 97-о място от 190 държави през 2018 г. в класация на PwC и Световната банка


Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
Българският бизнес отделя средно 441 часа годишно, за да отговори на всички местни данъчни изисквания, което е с 12 часа по-малко спрямо предходната година. Това обаче е значително над средното по света - 238 часа. Така България продължава да пада в глобалната класация Paying Taxes на консултантска компания PwC и Световната банка, като губи пет позиции и заема 97-о място от 190 държави. Единствената държава с по-лош резултат от България в съюза е Италия, която също губи позиции и се класира на 128-о място.
При изчисляването на тежестта и времето за администриране на данъчните изисквания PwC и Световната банка използват модел, който включва средно голяма компания с ограничена отговорност, регистрирана от граждани на съответната държава, която има дейност само на нейна територия и не се занимава с внос и износ. Когато се измерва времето, необходимо за плащане на данъците, се включва попълването на декларации, обработката им от администрацията, както и възстановяването на надвнесен данък, обжалване и ревизии.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
3 коментара
Добавете и времето, което бизнесът отделя във връзка с абсурдните промени в Н-18 и твърдо ще окупираме последното място!
Франция
Данъчна тежест - 60.7
МакАроне, жълтите жилетки.......
И в Италия и в България правителството иска да вземе повече пари от малкия бизнес. В България от 2020 навлиза Наредба Н-18/СУПТО, а в Италия електронното фактуриране е задължително то 2019 за фактури от бизнес за бизнес.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.