България отново отчита скромен напредък при иновациите
В страната има спад на фирмите със собствена изследователска и развойна дейност
Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Достигане на три процента дял на разходите за научноизследователска и развойна дейност спрямо брутния вътрешен продукт е цел на стратегия "Европа 2020" и към 2019 г. само четири държави в ЕС успяват да я преизпълнят: Дания, Германия, Австрия и Швеция. Една година преди 2020 България обаче е все още част от групата на скромните иноватори с едва 50% изпълнение на националната цел за 1.5% дял на тези разходи от БВП. Това констатира традиционният доклад "Иновации.БГ 2019" на фондация "Приложни изследвания и комуникации", оценяващ състоянието и потенциала за нововъведения на българската икономика.
"България се характеризира с нисък процент на финансиране на иновациите от страна на държавата, като през 2019 г. е достигнала най-ниския дял като процент от БВП в последните 20 години. Няма ясна дългосрочна цел за финансиране на иновациите като процент от БВП, а такава трябва да се дефинира. Освен това между регионите на страната съществува силно изразена разлика в нивата и темповете на развитие на науката и иновациите. Югозападният регион остава единственият български регион в групата на умерените иноватори", коментира Руслан Стефанов, координатор на група "Иновации.бг" към фондация "Приложни изследвания и комуникации". Според него е необходимо "да се създаде структура в изпълнителната власт, която да се занимава с иновационната политика на национално ниво – нещо, което в повечето европейски държави е факт от 15 и повече години насам."
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
2 коментара
Държавата България не дава пари за иновации на фирми и структури извън фирмите и структурите работещи за мафията. Малките фирми са с изцяло отрязан достъп до европейско финансиране. Поставени са едни нагли изисквания за минимална стойност на проекта, която не е по силите на малките. Парите се точат чрез огромни вложения в кухи IT, разработки, които не водят до крайни продукти за пазара, а имат единствена цел да точат евро парите. Да не говорим, че ако си споделиш реалната идея, за която ти трябват парите, то мафията задължително ще ти я открадне. В България никой не защитава добрите идеи.. Всичко инстанции съществуват про форма.
Държаната трябва да спре с тази бюрокрация и с това оценяване, на проести от тотални бизхаберници. Просто трябва са предостави на всички работещи малки фирми с приключени например на поне 10 финансови години целеви средства, в определен еднакъв за всички обем, които да се използват само за иновации. Иновациите не трябва да имат за цел брой публикации, а нови продукти и нови пазари.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.