194 хил. българи работят в "мозъчния сектор"
Висококвалифицираните работни места в България са се увеличили с 28% за последните пет години
Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Около 5% от българите работят в "мозъчния сектор" - работа, несвързана с физически труд. Това показва тазгодишният доклад Brain Business Jobs, изготвян от Европейския център за предприемачество и реформа на политиката (ECEPR). Според него България попада в трета от общо четири групи страни в ЕС – тази с между 4.5 и 5.9% от населението, което работи в сферите на инженерството, архитектурата, дизайна, високотехнологичното производство, информационните технологии, телекомите, рекламата и други.
Очаквано, най-големият център за подобен тип работни места е София. "София е с третото най-високо ниво на растеж в Европа по отношение на работни места, свързани със знание", пише в доклада. След България остават Испания, Гърция, Италия, Хърватия, Полша и Румъния, където процентът на "заетите мозъци" е под 4.5%. България е последна в третата група, докато първите две са категоризирани като "над 8% от населението" и "между 6 и 8%" от населението", заето в "мозъчния сектор". Начело на индекса застават Швейцария, Швеция и Дания, но без да бъде отбелязано точно каква част от населението работи нефизическа работа.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
Все още няма коментари
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.