Лошите кредити в България намаляват с 21% през 2019 г.
Растежът на жилищните заеми продължава да се ускорява и през декември


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Двуцифреният темп на растеж на жилищни и потребителски кредити продължава и през декември, показват данните на Българската народна банка (БНБ). Числата от паричната статистика излизат след поредното предупреждение от страна на регулатора в регулярното си издание "Банките в България", където призовава банките в страната активно да разчистват лошите кредити от балансите си. "Настоящият дял на необслужваните кредити в българската банкова система налага кредитните институции да предприемат по-активни действия за намаляване на техния обем, както и в максимална степен да използват съществуващите условия, за да подсигурят по-доброто им покритие с обезценки", пише в документа на БНБ.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
3 коментара
Драги банки,
Разчистете старите лоши кредити за да направите място за новите такива.... ;)))))
Това е само привидно.
Натрупаните лоши кредити се разпродадоха, а не се събраха. Хайде, това не е важно - даже е добре, че са извън банките.
Само че защо се натрупаха тези лоши дългове преди? Защото дойде кризата и хората спряха да могат да си плащат кредитите. Банките останаха с едни имоти (обезпечения), които можеха да продадат само на загуба. ПИБ още не може да ги продаде, а и не иска, защото продължават да са надценени и така отписват загуби.
Е, не може да се каже, че сега е нещо различно. Отрицателните лихвени проценти трупат загуби, които се отразяват на лихвения марж. Това принуждава банките да пласират увеличаващите се депозити като високорискови кредити. Тези кредити отново се обезпечават с имоти.
Растежа на ипотечните кредити е огромен. От една страна е добре - хората имат доходи, спокойни са и искат да си купят апартамент/къща. Обаче кой гарантира, че не се дават кредити на твърде рискови получатели? БНБ алармира и предупреждава няколко пъти, едва ли е случайно.
Според много хора кризата наближава. ФГВБ още дори не е на 0. Да му мислят банките... Дано чуждестранните собственици отново успеят да удържат проблемите и да не се стига до фалити.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.