Средната заплата в България достига 1349 лв. през декември
Увеличението през четвъртото тримесечие е 12.1% на годишна база, показват данните на НСИ


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Средните брутни възнаграждения в страната продължават да растат, като през декември 2019 г. месечната сума достига 1349 лв., или с 12% над нивото отпреди година. През четвъртото тримесечие като цяло средната заплата нараства до 1313 лв., като най-висока остава в секторите ИКТ, енергетика и финанси. Увеличението идва както от обществения, така и от частния сектор, макар че заплащането на работещите на бюджетна издръжка остава малко по-високо - 1416 лв. спрямо 1327 в частния сектор.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
5 коментара
Средната та средната. Медианата? Защо никога не я обявяват?
Ако един взима 1 милион, а други 100 по 600 лева? Колко е средната заплата?
- Инфлацията изяжда половината от това увеличение.
- Броят на заетите лица пада.
- Румънската средна заплата е с 1/3 по-висока.
- Скоро и сръбската ще я надмине.
До предните коментари:
1) Медианната заплата не е много по-различна от средната (макар че данните са за домакниства, а не на глава)
2) Средната заплата в България е измамно ниска заради укриването на доходи в долната част на графата. Намерете ми човек в туризма или строителството, който да взима по-малко то 1,000-1,200лв.
3) Средната заплата в Румъния също е измамно висока - концентрирана е в Букурещ, а растежът и от последните 3-4 години е главно в публичния сектор (заради което и имат огромен дефицит, валутата е под стабилно напрежение и крединият рейтинг пада).
4) Когато говорим и за Румъния, и за Сърбия, трябва да сравняваме нетни заплати, не брутни. Нетната в Сърбия е доста по-ниска от тази в България. Също така трябва да я поставяме и в контекст - безработицата в Сърбия е в пъти по-висока. Тоест, средната заплата не е представителна по никакъв начин, зашото я получават по-малко хора.
5) Последно, просто интересен факт - дори и да приемем, че това е истинската средна заплата (аз мисля, че може да е 30% по-висока ако всичко се изсветли), нетната заплата в София е по-високата от тази в Будапеща. Цените не могат и да се сравняват.
Като медианата не е толкова по-различна - ами да вземат да я показват. По райони и общо.
Освен това - къде в тая сметка са 2 милиона пенсионери? Можем ли да приемем, че тяхното е един вид заплата?
До коментар [#3] от "vnikolov91":
"...Средната заплата в България е измамно ниска заради укриването на доходи в долната част на графата. Намерете ми човек в туризма или строителството, който да взима по-малко то 1,000-1,200лв. .."
Дори и да си прав човече, че въпреки десантите на данъчните някой по морето са в сивата икономика, що не си представиш кво вземат тези хора средно на година. Що не ги запиташ тези хора как живеят извън 2-3 месечния сезон. Сиво та сиво. Тези дето печелят пари и злоупотребяват са големите хотели и фирмите с много обекти, както по морето, така и в планината. В сивата икономика са гладните и бедните, които с ниските си цени конкурират монопола на мафиотите. Затова и Борисов ги е посочил за врагове и ги преследва толкова нагло.Дребните фирмички на запад изобщо никой не закача. Тук те са врага и се преследват масово и повсеместно. А тези дето крадат с корабите и вагоните си имат чадъри и тях никой не закача. Ваньо Танов искаше да сложи измервателни устройства на Лукойл, но взе, че пипна дръжката на автомобила си и го хвана инсулт? Това ще остане след Борисов в историята, а не откраднатите пари за магистралите.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.