Кои работодатели и как ще получат компенсация от 60% от брутните заплати на служители
Проектът на правителството засега е за подкрепа само на пряко забранен бизнес като хотели, ресторанти, кина, транспорт


Научавайте най-важното от правния свят и съдебната система всяка седмица на мейла си
Право на компенсация от бюджета на социалното осигуряване ще получат работодателите, които въз основа на нареждане от държавен орган заради извънредното положение са преустановили работата на предприятието, на част от него или на отделни работници или служители, но не са уволнили хората. Помощта ще е 60% от размера на осигурителния доход за месец януари 2020 г. за засегнатото лице и ще е за максимум три месеца. Условието - служителят да бъде запазен на работа за поне 3 месеца след субсидията.
Това предвиждат текстовете на проекта на Постановление на Министерския съвет за условията и реда за изплащане на компенсации на работодатели, преустановили работа поради обявено извънредно положение, с което "Капитал" разполага.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Вече съм абонат Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
1 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
18 коментара
В законопроекта не става дума за ясли, детски градини, училища както и частните такива. А техният работен проект е затворен от ден 1.
Не очаквах нищо от държавата и не разочароваха! 95% от приходите във фирмата ми е от фирми, които попадат под забраната и в момента не работят. Според правилата ние не се класираме за тези 60%, не сме засегнати, няма проблеми :).
Има и други икономически области, които са пряко засегнати от мерките и не са предвидени за компенсация. В същото време засягат хиляди служители, които утре пак ще легнат на плещите на държавата като безработни! Да се мисли малко преди да се взимат окончателни решения.
За съжаление мерките и начина на прилагането им повтарят едно към едно това, което се случи миналата година с африканската чума по свинете - ситуация, която трябваше да е прекрасна тренировка за сегашната. Ще се опитам да направя паралела:
1. И в двата случая реакцията на държавата, беше изпълнена от хаос - имахме 3 заповеди в първите 24 часа на обявяването на извънредното положение, при АЧС никой не знаеше какво се случва, докато гърмяха комплекси.
2. И в двата случая липсата на превенцията и чувството за "то ще ни се размине" беше предхождаща - при АЧС се проспаха 2 години, при корона вируса - 2 месеца;
3. И в двата случая, когато ни сполита се премина към крути мерки, които са по-скоро продиктувани от паника, а не от следване на процедури;
4. И в двата случая се оказа, че нямаме законодателна готовност поради подценяване и неприлагане на съществуващото законодателство;
5. Финансовия въпрос се отлага във времето;
До тук изброеното ме кара да предполагам как ще се развият нещата:
1. На първо време ще компенсираме неадекватно пряко засегнатите, а всички косвено засегнати - да се оправят(заявките за момента са такива);
2. Липсата на адекватно говорене води до липсата на адекватно прилагане на мерките - хората къде от страх за работа си, къде от недоверие, ще отказват да спазват разпоредбите(това се вижда вече);
3. При леко облекчение на ситуацията ще се въведат безумни изисквания, които ще водят до безумна финансова тежест на стандартния вече принцип - оправяйте се;
4. Една не малка част от оцелелите ще затворят, просто защото не могат да се оправят с новите глупости;
5. Една огромна част от парите ще отидат за купуване на избори и кражби - така както използваха парите за домашните свине, за да се купят местните избори - около 2/3 от средствата бяха предоставени неправомерно на хора с любезното съдействие на кметове и официални ветеринари.
6. Както и при АЧС, така и сега, всичко ще отшуми след известно време и никой няма да се опита да приложи разумни мерки, така че това да не се повтори;
До коментар [#] от "
Borislav Borisov
":
Точно казано! Ние работим, но какво от това? Клиенти няма, някои от тях дори и не могат да стигнат до нас, защото за да влезеш в София не е достатъчно да идкаш да го сториш, а някой е определил що е неотложна причина. Същото гледам е и в хранителните магазини, по странично мое наблюдение те едва ли правят и 1/2 от оборота който иначе са имали.
До коментар [#5] от "zun59432773":
Според мен това беше и причината за началните промени на заповедта на здравния министър - вече голяма част от фирмите не са затворени от органите, т.е. "проблема си е ваш, че нямате клиенти и ние не ви дължим компенсации".
Като гледам и за някой малък самоосигуряващ се, дето си бачка сам, и за него няма обезщетение.
Кой работодатели ? Отговорът е елементарен!
Разбира се НАШИТЕ ( политически назначените).
а какво правим със спедиторските фирми и фирмите за товарни превози?? Тя търговията спря, никой не вози и тези фирми какво да правят... да държат и да плащат на работници които нищо не правят или да освобождават работници. ами ще освобождават разбира се. и кой ще организира транспорта, когато му дойде времето??
Добре де хубаво гледате осигуровките от месец януари, ами ако тогава не сме били във същата фирма?! заради друг наложен закон от държавата който забрани частните лотарии.. при което загубих работата си отново?!
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.
Вход