С нова регулация държавата иска да вкара повече български храни във веригите

Търговците смятат предложението за непазарно, ще изисква време и инвестиции, няма да има ефект и обслужва интересите на сивия сектор

Търговските разходите на домакинствата за храни ще се вдигнат значително, ако проектопостановлението влезе в сила, смятат от търговските вериги
Търговските разходите на домакинствата за храни ще се вдигнат значително, ако проектопостановлението влезе в сила, смятат от търговските вериги
Търговските разходите на домакинствата за храни ще се вдигнат значително, ако проектопостановлението влезе в сила, смятат от търговските вериги    ©  Георги Кожухаров
Търговските разходите на домакинствата за храни ще се вдигнат значително, ако проектопостановлението влезе в сила, смятат от търговските вериги    ©  Георги Кожухаров
Бюлетин: Ритейл Ритейл

Всяка седмица получавайте най-важното и интересно от ритейл сектора във вашата поща

Проект на постановление на Министерския съвет, изготвен по предложение на земеделското министерство, предизвика остра реакция на търговските вериги в страната. Идеята е в хипер- и супермаркетите да се отделят изцяло нови пространства само за български хранителни продукти, които да не са по-малко от половината търговска площ, на която се продава съответната група храни. Изискването няма да засяга малките магазини. Целта е в условията на икономическите затруднения, предизвикани от коронавируса, повече български малки производители да имат достъп до веригите.

Според сектора с предложението държавата директно се намесва в търговски и пазарни взаимоотношения, което ще позволи на сивия сектор да се възползва от извънредното положение. Промените изискват и нови инвестиции, промяна на договори и нарушаване на и без това затруднените вериги на доставка. Така крайният резултат може да отнеме месеци и до доведе до по-високи цени. Освен това през последните години повечето вериги засилиха предлагането на български стоки, като при някои от продуктовите групи те са между 50 и 75% от всички предложения. Идеята идва и само две седмици след като парламентът се опита да прокара текст за регулиране на цените на стоки и услуги на бизнеса. След вето на президента той отпадна.


Архивът на "Капитал"

Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.

Абонирайте се

Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент

2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата

Всички абонаменти планове

* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.

7 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    nzw34647112 avatar :-|
    nzw34647112
    • - 2
    • + 2

    Като замисъл е добре, има нужда да се подпомогнат по-малките местни производители и интересите им пред веригите да се защитят. Но идеята требва да се доизпипа. Производството не е разпределено равномерно из страната, нито пазарът. Например, повечето свинеферми са в Северна България, зеленчукопроизводството и консервната промишленост - в Южна; най-големият пазар е София и т.н.

    Нередност?
  • 2
    olga_kokoshkina avatar :-|
    olga_kokoshkina
    • - 4
    • + 2

    Понеже комунистическата диктатура и нейната планова икономика приключи чудесно за всички нас, затова сега Мутрата-премиер и неговите калинки са решили да ни върнат обратно там. Наистина българското народо-население има къса и избирателна памет.

    Нередност?
  • 3
    v_l avatar :-|
    v_l
    • - 3
    • + 4

    Кой идиот го измисли това?
    Питам като клиент!
    Ще ми пробутват само продукти на местната мафия. Защото да не мислите, че тия пространства в магазините ще са за дребния семеен производител. Боли го управлението за него. Важното е фирмите на наши и ваши да пробутват боклуците си със съответните протекции. Аз местния производител когато заслужава го стимулирам. Когато не си струва и да се спъвам в продуктите му, няма да ги купя.

    Нередност?
  • 4
    marivan avatar :-|
    marivan
    • - 1
    • + 3

    Дано само не стане поредното "хубава работа, ама българска". Това е нещо, което отдавна трябваше да се направи, но постепенно и разумно, а не на юруш. В много западни, а и една южна държави е практика дори и закон определен процент от предлаганата продукция да е произведена в радиус от 200км от локацията на самия ритейл обект. повечето хора тук мислят и разсъждават от потребителска гледна точка,което е правилнои логично,това е същността на пазарната икономика, но веригите са особено безкрупулни към местните производители и условията, които им поставят задколисно са неизпълними!ако не променим това скоро всички в БГ ще сме касиери в лидл, шофьори в била или нещо подобно за жълти стотинки, а цялата им печалба ще изтича зад граница по безброй законни,но неморлани за всички нас начини. тези вериги се пазят безкомпромисно от властта с всяка приета точка регулираща бързооборотната търговия, време е и те да получат малко от онова лекарство.

    Нередност?
  • 5
    iavorski avatar :-|
    iavorski

    До коментар [#4] от "marivan":

    Така както е написано предложението изобщо няма да се стимулират малките български търговци. Просто ще се подобрят условията за доставка и плащане на големите търговци имащи производствени бази в България / дори и да не са български /. Например - Нестле, Кока-Кола, Пепси, Милка. Мислиш ли че малък български производител на шоколадови продукти ще се пребори с Милка заради тази регулация?

    Нередност?
  • 6
    marivan avatar :-|
    marivan
    • + 1

    да, няма как малкия производител да е конкуренция на Нестле, но то ако това е идеята - значи е доста извратена и ще ни върне пак в Държавно регулирана икономика. Според мен трябва да се направи нужното в тази появила се "извънредна" ситуация да се даде шанс на производителите да представят своята продукция по по-лесен и достъпен начин на крайните потребители. А ако крайния клиент реши да се възползва - то той ще купи защото е българско. Аз лично ако видя на зеленчуци, плодове и други пресни продукти, че са произведени в БГ ще предпочета да взема от тях - пак казвам само да не стане пак "хубава работа, ама българска".....

    Нередност?
  • 7
    rip_russia avatar :-|

    Абсолютно съм против подобен извратен протекционизъм. Това е антипазарно! Комунистически кратуни управляват тази държава! Значи, ако вноса е по-евтин, аз трябва да си купя от стоката на местните мутри? Няма да стане!

    Нередност?
Нов коментар