Пандемията свива българския износ с 8.8% през март

Още първият непълен месец на извънредно положение очаквано удари външната търговия, като и вносът се свива с 6.3%

Бюлетин: Ритейл Ритейл

Всяка седмица получавайте най-важното и интересно от ритейл сектора във вашата поща

Епидемията, влизането в кризисен режим и ограниченията по границите са ударили външната търговия още през март. Според данните на НСИ износът на България намалява с 8.8%, или с над 160 млн. лв., на годишна база до 14.06 млрд. лв. Понижението идва както от продажбите в трети страни, така и в ЕС. Вносът също намалява с 6.3% през март на годишна база, но тук понижението идва предимно от по-слаби покупки на стоки от държави - членки на ЕС.

Спадовете бяха очаквани предвид замразените бизнеси в практически целия свят. Те водят и до свиване и за цялото първо тримесечие, в което и износът, и вносът намаляват с по 1.1%.


Архивът на "Капитал"

Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.

Абонирайте се

Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент

2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата

Всички абонаменти планове

* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.