Брюксел иска отмяна на изискването веригите да продават местни храни
България смята, че е спазила правилата, но има един месец да убеди и еврокомисията. Ще се променят правилата за млечни изделия от българско мляко


Всяка седмица получавайте най-важното и интересно от ритейл сектора във вашата поща
България трябва да премахне изискването търговските вериги да отделят специално място за продукти на местни (регионални) производители, което беше въведено в началото на месеца. За това настоява Европейската комисия в официално уведомително писмо, което е първата стъпка в наказателните процедури. Според Брюксел мярката е дискриминационна, тъй като задължава търговците на дребно да третират по-благоприятно местните хранителни продукти. От Министерството на земеделието, което инициира промените, обаче посочиха, че мерките не нарушават правилата и не изкривяват конкуренцията. Но намекват, че ще променят правилата за млечни изделия от българско мляко.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
9 коментара
ЕС е създаден за да има свободен пазар със свободна конкуренция. Без този основен принцип, ЕС губи смисъл. Ганьо още не може да разбере това. За него, ЕС е само една бездънна касичка с пари, която да строи магистрали в България и да храни българските олигарси.
Да продават българските производители - кой им пречи. Ако продуктите им са качествени и на приемливи цени, защо да не ги приемат големите вериги магазини. Във всеки случай, от чист патриотизъм няма да купувам български стоки, ако не ми харесват. И едва ли някой ще го прави, ако бъдем честни.
До коментар [#1] от "olga_kokoshkina":
Свободният пазар е една химера. От него се облагодетелстват стари многомилионни структури, които диктуват свои правила. Не може една държава с население, колкото голяма Евро Столица да бъде конкурентно способна и равностойна на концерн, който обслужва 50-100млн. души. Пример: Лидлл+ Кауфланд- един собственик с два Евро Хипермаркета , всеки от които обслужва различни ценови и квалитетни маркетингови фронта с много тежки за българските производители ценови и организационни условия. Повечето от фирмите в хран,вкус индустрия успяват да се адаптират, но главно с изделия с ниски цени и качество, които, обаче после на щанда се продават на едни цени с вносните по качествени. Българският фермер е в неизгодно положение, поради ниските държавни субсидии за селскостопанската продукция и силната зависимост от изкупвачите за ниска изкупна цена, заради раздробените еднолични стопанства с големи транспортни разходи, не спазване на сортова, видова и поголовна политика заради неграмотност, псевдоикономии и простотия. ЕС няма да разреши държавна помощ и единствения начин е кооперирането на фермерите, създаване на Национална Селскостопанска Борса само и единствено за тяхната, Българска продукция, със хладилници, опаковъчни, маркировачни и обеззаразителни линии и широка мрежа от фермерски магазини и пазари в РБ с по-изгодни цени от вносните, според сезона. За да има национален пазар и конкуренция по европейски. Ето, това и преди Соца го нямаше, по времето на Соца, като доктрина бе политически дискредитирано, а сега за 30г. едва мърда в безкрайна родилна тръпка. Ето, тук Държавата може да помогне с идеология, проект и методическа помощ, както правят останалите, бивши Соц. Държави.
Това изискване си беше обикновен националистически популизъм показателен за явната липса на въображение у една патетично въодошевена министърка, която не изглеждаше да вижда по-голямата картинка, но пък може би се надяваше някои от нашите агро-бизнеси да й се "отблагодари". В резултат, само създаде проблеми - и на търговците, и на управляващите...
До коментар [#2] от "evpetra":
А на чуждите "кой им пречи"? Какви големи вериги да им били приели продукцията, като искат количества и са с централизиран модел на доставка? Аман от неориентирани лелки.
До коментар [#6] от "zvz45655100":
"А на чуждите "кой им пречи"? Какви големи вериги да им били приели продукцията..."
..."да им били приели" - какво е това граматическо време?
Не разбрах какво се казва в този коментар. Аман от неграмотни чичковци!
До коментар [#7] от "evpetra":
"Да продават чуждите производители - кой им пречи"? Неграмотна ли си?
До коментар [#7] от "evpetra":
На крива ракета граматиката ѝ пречи.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.