България трябва да премахне изискването търговските вериги да отделят специално място за продукти на местни (регионални) производители, което беше въведено в началото на месеца. За това настоява Европейската комисия в официално уведомително писмо, което е първата стъпка в наказателните процедури. Според Брюксел мярката е дискриминационна, тъй като задължава търговците на дребно да третират по-благоприятно местните хранителни продукти. От Министерството на земеделието, което инициира промените, обаче посочиха, че мерките не нарушават правилата и не изкривяват конкуренцията. Но намекват, че ще променят правилата за млечни изделия от българско мляко.
Какво изисква постановлението
С постановление на правителството от 21 април търговците на дребно бяха задължени в срок от две седмици да започнат да излагат по виден начин и да осигуряват специални места за продажба на българска продукция от регионални производители (от местната или съседна област) - мляко, риба, прясно месо и яйца, мед, плодове и зеленчуци. Освен това постановлението изисква 90% от целия асортимент от мляко и млечни продукти, предлагани в търговския обект, да бъдат произведени от регионални производители и изцяло от българско сурово мляко.
При неспазване на разпоредбите за хранителните вериги са предвидени имуществени санкции - от 15 до 25 хил. лева при първо и от 30 до 50 хил. лева при повторно нарушение. Контролът ще е от Българската агенция по безопасност на храните. А правилата ще работят до края на годината.
Производителите посрещнаха правителственото постановление с обяснимо задоволство, а търговските вериги отначало се обявиха против административната принуда, но след това впрегнаха екипите си, за да изпълнят изискванията.
Критиките на Брюксел
Според еврокомисията тези задължения ограничават свободното движение на стоки, като създават по-благоприятни условия за местните продукти, което води до дискриминация на вносните. Освен това по този начин се ограничава и свободата на търговците на дребно да определят асортимента си и подредбата на магазините си, както и да адаптират веригата на доставки. "Такива ограничения могат да бъдат оправдани само с императивни съображения от общ интерес, като например общественото здраве, и трябва да бъдат подходящи и необходими за постигането на тази цел. Поради извънредните обстоятелства, произтичащи от свързаната с коронавируса санитарна обстановка и отслабването на икономиките в ЕС, е абсолютно необходимо да се запазят свободното движение на стоки и свободата на установяване", се посочва в писмото на ЕК.
София не вижда нарушения
Според министерството на земеделието обаче предприетата мярка не засяга свободното движение на стоки, произведени в други държави, тъй като не предвижда забрана и ограничения за предлагането им. "По никакъв начин не се нарушават досегашните доставки в търговските обекти на продукти, внесени от други държави, и продукти, които могат да се предлагат на пазара във всички търговски обекти в страната", посочиха от ведомството в прессъобщение. Оттам уточняват, че целта на предприетите мерки е да се улесни достъпът на потребителите до продукцията на местни производители, както и да се подкрепи производството на малките и местни производители в сегашната кризисна ситуация.
Министерството ще изпрати обоснован отговор на писмото в определения едномесечен срок. Ако България не успее да убеди Брюксел в правотата си, следващата стъпка е ЕК да изпрати мотивирано становище, което на практика задължава страната да се съобрази с правилата. В противен случай въпросът се отправя към Европейския съд.
България трябва да премахне изискването търговските вериги да отделят специално място за продукти на местни (регионални) производители, което беше въведено в началото на месеца. За това настоява Европейската комисия в официално уведомително писмо, което е първата стъпка в наказателните процедури. Според Брюксел мярката е дискриминационна, тъй като задължава търговците на дребно да третират по-благоприятно местните хранителни продукти. От Министерството на земеделието, което инициира промените, обаче посочиха, че мерките не нарушават правилата и не изкривяват конкуренцията. Но намекват, че ще променят правилата за млечни изделия от българско мляко.
9 коментара
ЕС е създаден за да има свободен пазар със свободна конкуренция. Без този основен принцип, ЕС губи смисъл. Ганьо още не може да разбере това. За него, ЕС е само една бездънна касичка с пари, която да строи магистрали в България и да храни българските олигарси.
Да продават българските производители - кой им пречи. Ако продуктите им са качествени и на приемливи цени, защо да не ги приемат големите вериги магазини. Във всеки случай, от чист патриотизъм няма да купувам български стоки, ако не ми харесват. И едва ли някой ще го прави, ако бъдем честни.
До коментар [#1] от "olga_kokoshkina":
Свободният пазар е една химера. От него се облагодетелстват стари многомилионни структури, които диктуват свои правила. Не може една държава с население, колкото голяма Евро Столица да бъде конкурентно способна и равностойна на концерн, който обслужва 50-100млн. души. Пример: Лидлл+ Кауфланд- един собственик с два Евро Хипермаркета , всеки от които обслужва различни ценови и квалитетни маркетингови фронта с много тежки за българските производители ценови и организационни условия. Повечето от фирмите в хран,вкус индустрия успяват да се адаптират, но главно с изделия с ниски цени и качество, които, обаче после на щанда се продават на едни цени с вносните по качествени. Българският фермер е в неизгодно положение, поради ниските държавни субсидии за селскостопанската продукция и силната зависимост от изкупвачите за ниска изкупна цена, заради раздробените еднолични стопанства с големи транспортни разходи, не спазване на сортова, видова и поголовна политика заради неграмотност, псевдоикономии и простотия. ЕС няма да разреши държавна помощ и единствения начин е кооперирането на фермерите, създаване на Национална Селскостопанска Борса само и единствено за тяхната, Българска продукция, със хладилници, опаковъчни, маркировачни и обеззаразителни линии и широка мрежа от фермерски магазини и пазари в РБ с по-изгодни цени от вносните, според сезона. За да има национален пазар и конкуренция по европейски. Ето, това и преди Соца го нямаше, по времето на Соца, като доктрина бе политически дискредитирано, а сега за 30г. едва мърда в безкрайна родилна тръпка. Ето, тук Държавата може да помогне с идеология, проект и методическа помощ, както правят останалите, бивши Соц. Държави.
Това изискване си беше обикновен националистически популизъм показателен за явната липса на въображение у една патетично въодошевена министърка, която не изглеждаше да вижда по-голямата картинка, но пък може би се надяваше някои от нашите агро-бизнеси да й се "отблагодари". В резултат, само създаде проблеми - и на търговците, и на управляващите...
До коментар [#2] от "evpetra":
А на чуждите "кой им пречи"? Какви големи вериги да им били приели продукцията, като искат количества и са с централизиран модел на доставка? Аман от неориентирани лелки.
До коментар [#6] от "zvz45655100":
"А на чуждите "кой им пречи"? Какви големи вериги да им били приели продукцията..."
..."да им били приели" - какво е това граматическо време?
Не разбрах какво се казва в този коментар. Аман от неграмотни чичковци!
До коментар [#7] от "evpetra":
"Да продават чуждите производители - кой им пречи"? Неграмотна ли си?
До коментар [#7] от "evpetra":
На крива ракета граматиката ѝ пречи.