БАССКОМ: Прозрачните сектори ще платят сметката за намаления ДДС
Според софтуерната асоциация политиката на неглижиране на работещите сектори е грешна


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Прозрачните и работещи сектори в икономиката като софтуерната индустрия ще платят сметката за диференцираното ДДС за ресторанти и книги. Това се посочва в остра позиция на софтуерната асоциация БАССКОМ, която изразява притесненията на сектора, че намалелите приходи ще бъдат компенсирани с вдигане на други данъци.
"С тревога посрещаме и предупрежденията на Министерство на финансите, че за да се компенсират загубите в бюджета от мярката, ДДС за всички други стоки и услуги трябва да се повиши на 24% или данък печалба за бизнеса да се вдигне до 17-18 %. Изразяваме категорично несъгласие с увеличаване на данъчната и административна тежест върху софтуерния бизнес, както и върху всички други работещи и прозрачни сектори на икономиката", се казва в позицията.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
5 коментара
Сега не страдаме фатално от ставките на ДДС и други данъци, а от възникващи щети от местна проява на разпространена в света грешка на централната банка за неправилно емитиране на пари.
Все още обществеността е съгласна с наличие на грешка на централната банка и е с нарастващи щети.
Вариантите са два:
Първи: Пренебрегването на грешката на централната банка увеличава щетите.
Втори: За устойчиво спасение от щети е необходимо:
1. Обществено разобличаване на злокобната грешка на централната банка за неправилно въведени в употреба пари.
2. Прекратяване на грешката на централната банка.
Г-н Димитров, който е член на ГЕРБ, както и много хора от софтуерната асоциация се радват с години на големи приходи и стабилен растеж, проявявайки изключително малко солидарност и съпричастност към развитието на останалите сектори от икономиката и обществото. България е на последно място по културни инициативи и качество на образованието в целия ЕС, фондовете и средствата в тези сфери са минимални. От друга страна, ИТ бранша продължава да работи по време на изолацията и да настоява за помощи за стартиращите компании в размерите на стотици милиони, докато за целия културен сектор са налични само няколко милиона. Не виждам къде е прозрачността и равнопоставеността тук, при положението че креативните индустрии внасят над 8% в бюджета, а ИТ сектора, едва 12%. Ако съпоставим броя на заетите хора, ще излезе че креативните индустрии са много по-продуктивни и носят много по-голяма добавена стойност.
До коментар [#1] от "Ivan Mitev":
Пълни глупости, във валутен борд сме, "централната банка" има силно ограничени функции, защото не може да се има доверие на политическия ни "елит" от десетилетия...
И да ви кажа една друга реалност, този сектор плаща всичко и по прозрачен начин и освен преки данъци се вливат милиони като инвестиции. От друга страна 50% от хотели и ресторанти където съм бил укриват данъци най-малкото с неиздаване на касови бонове. За почти всеки случай звъня в НАП, но до сега съм видял само два затворени обекта. Та в моите очи кръчми и бардаци могат съвсем спокойно по-скоро да фалират, отколкото други почтени сектори да им плащат за безобразията.
Държавата се крепи на изкуствено дишане. Европари и чужди инвестиции от АЙ ТИ фирми. Ама първото взе че свърши. Сега като е*** майката и на второто, съвсем спокойно можем да закриваме.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.