България може да е нетен донор на Европейския фонд за възстановяване
Страната ще е на минус, ако разпределението зависи от БВП и починалите от COVID-19, показват изчисления на ZEW


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Минус 3 млрд. евро. Това може да се окаже нетният ефект за българския бюджет от предлагания от Франция и Германия Европейски фонд за възстановяване, чиято идея е да подпомогне европейските икономики след разхлабването на ограничителните мерки. Това показват изчисленията на Центъра за европейски икономически изследвания ZEW, които са направени при очаквания, че разпределението ще зависи от очаквания спад на БВП за икономиките и прогнозирания брой починали от COVID-19. Печеливши са осем държави, сред които Италия, Испания, Швеция и Нидерландия.
Изчисленията на ZEW са базирани на предположението, че приносът към фонда ще зависи от дела на всяка държава в общия европейски брутен национален доход. Така от капиталовите пазари ще бъдат събрани до 1.5 трлн. евро - сумата е база за симулациите, тъй като около този обем се върти дебатът на ниво ЕС в момента според ZEW.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
4 коментара
Ще е доста тъпо решаващи да са броят жертви, а не икономически показатели. Но във всеки случай, предатвете си България да трябва да ДАДЕ пари на ЕС, а не да лапа. А за Полша да не говорим, 20 млрд. Ебаси обрата. Че ние за какво сме в тоя съюз като няма аванта!
До коментар [#] от "
Stoyan Dimitrov
":
За да сме по конкурентноспособни, не е за да ни изяде немската икономика.
Така де, немска фирма започва ударно бизнес с милиард евро. На тях лихвата им е 0.1%;
В България Българска фирма почва бизнес с 1 милиард лева; на тях лихвата им е над 4%;
Вече виждам как конкурентно едната ще отнесе другата само от лихвения процент.
Моля да дадете линк към съответното проучване на ЦЕВ, защото на сайта им не намирам нищо
До коментар [#2] от "realismisthename":
Съгласен съм, ако и както изглежда, накрая Германия пак ще плати сметката. По-скоро насочвам вниманието към солидарност. Дали България ще влее 3 млрд. или ще получи 11 млрд, за мащабите ЕС не е от голямо значение. Единият въпрос е кой колко пострада и кой може да помогне в конкретната ситуация. Другият въпрос с кой иска да помогне и изобщо смята себе си за част от този съюз, а не за онеправдан, хрочнично недохранен несретник, който е в правото си само да взема. Досега отговорът е бил еднозначен.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.