Сметната палата: НАП има добри правила за проверки, но не ги прилага за всички
Ревизиите на големите и средни компании данъкоплатци не се възлагат автоматизирано, а това носи риск от корупция


Най-важното от света на личните финанси, пазарите и управлението на спестяванията.
Ревизиите и проверките по ДДС в двете ключови дирекции на НАП - големи и средни данъкоплатци, не се възлагат автоматизирано, а това носи корупционен риск. Има непълноти и в процедурите, по които се извършва селекция коя компания да бъде проверена и коя не. Когато даден ревизиращ екип бъде определен автоматично от системата на НАП, но по някаква причина бъде сменен, невинаги се посочва ясно защо. Това са част от констатациите в публикуван на сайта на Сметната палата одит за ефективността и ефикасността от администрирането на приходите от ДДС в НАП. Проверката обхваща периода от началото на 2016 г. до средата на 2018 г. До 2017 г. начело на НАП е настоящият председател на КФН Бойко Атанасов, след него на поста беше издигната Галя Димитрова.
Данък добавена стойност е най-големият приходоизточник на държавата, като годишните постъпления от него са над 10 млрд. лв. Около половината от постъпленията от ДДС са доставки от евросъюза и се събират от НАП.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
Все още няма коментари
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.