Reuters: България и Хърватия имат подкрепа за ERM II
Днес и утре предстоят финални обсъждания в Брюксел и Франкфурт, а официално одобрение може да има още през уикенда
Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
След като миналата седмица България изпълни и "последното препятствие" с капитализирането на ПИБ, държавата заедно с Хърватия чака финално одобрение за валутния механизъм ERM II. Днес предстои заседание на Еврогрупата с участието на ЕЦБ, която трябва да прецени дали е готова да влезе в "тясно сътрудничество" централните банки на двете балкански страни. Утре дистанционно ще заседават и финансовите министри на ЕС.
Според източници на Reuters обаче подкрепата вече е принципно получена (такава трябва да дадат ЕЦБ и всички държави в еврозоната плюс Дания), като остават за изглаждане само някои технически детайли. Одобрението на България и Хърватия може да е факт още през уикенда. Днес в Twitter и президента на Европейската народна партия (в чието семейство е ГЕРБ) Доналд Туск съобщи за разговор с Бойко Борисов и изрази подкрепа за присъединяването им без забавяне.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
6 коментара
Само наще! Еврото е наше.
Хубава новина.
Този оптимизъм не се връзва с Доклада на ЕЦБ за конвергенцията, който доклад ще бъде обсъден от финансовите министри.
Разделът за България завършва със следното резюме: "Българското законодателство не съответства на всички изисквания за независимост на централната банка, за забрана за парично финансиране и за правна интеграция в Евросистемата. България е държава – членка на ЕС с дерогация, и следователно трябва да спазва всички изисквания за привеждане на законодателството си в съответствие съгласно член 131 от Договора."
https://www.ecb.europa.eu/pub/convergence/html/ecb.cr202006 ~9fefc8d4c0.bg.html#toc39
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.