Учи вкъщи, но мама няма да работи

И завръщането в училище, и дистанционното обучение носят рискове за икономиката. Въпросът е в кой вариант щетите ще са по-малки

Бюлетин Вечерни новини Вечерни новини

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"

Над един милиард деца и младежи. Това е оценката на UNICEF за броя засегнати от затварянето на училищата по света вследствие на бързото разпространение на коронавируса от март тази година. По естествен начин се прие, че родителите на всички тези деца ще намерят начин да балансират семейни и работни задължения при липсата на ясли, детски градини и училища. Но това води до загуби за икономиката, защото от пазара на труда се изваждат много хора.

Новата учебна година в България наближава, а с нея и въпросите по отношение на това как ще изглежда. Големият риск от присъственото обучение е рязко увеличение на броя на новозаразени - както по линия на децата, така и при учителския състав, от който половината е над 50-годишна възраст. Това от своя страна може да доведе до повторна карантина, влошаване на все още крехкия процес на възстановяване и навлизане в по-дълбока рецесия. "Рискът от нова вълна заразени през есента трябва да бъде в плановете на тези, които планират образователния процес. Но това винаги ще е риск, докато нямаме окончателно решение на проблема с болестта", казва Адриан Николов от Института за пазарна икономика (ИПИ).


Четете неограничено с абонамент за Капитал!

Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.

Абонирайте се

Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент

2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата

Всички абонаменти планове

* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.

1 коментар
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
Нов коментар