Българската икономика се свива с 8.2% през второто тримесечие

Това е най-голямо отчетено от НСИ понижение на БВП от над 20 години, но е сред относително по-добрите резултати в ЕС

   ©  Цветелина Белутова
Бюлетин: Вечерни новини Вечерни новини

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"

Пандемията и ограничителните мерки през второто тримесечие доведоха до срив на българската икономика с 8.2% на годишна база при ръст от 2.4% през първите три месеца на годината, показват експресните данни на Националния статистически институт (НСИ). Това е най-значителният спад на местния БВП от последното тримесечие на 1999 г. На тримесечна база понижението е с 9.8%.

Отчетеното свиване на икономиката обаче е сред относително по-добрите резултати на Стария континент. Сривът на БВП в ЕС достига 15%, а в еврозоната - 14.1% на годишна база. Най-тежко ударените са вече известни - Испания (-22%), Франция (-19%), Италия (-17%). От другата страна са държави като Литва, където на годишна база икономиката се свива с едва 3.7%, Финландия с -5.2%, Полша с -7.9%, и България с -8.2%.


Архивът на "Капитал"

Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.

Абонирайте се

Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент

2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата

Всички абонаменти планове

* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.

2 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    sfasaf avatar :-|
    sfasaf
    • + 1

    Картината не е твърде лоша. Износът към ЕС почти се възстанови, така че производството ще улекоти удара за бюджета и покачването на безработицата. Ще бъде бавно възстановяване, но ако няма ново затваряне през есента и зимата ще бъде по-леко от предишната криза.

    Нередност?
Нов коментар