Износ 2019: Стока по стока до рекордните 60 млрд. лв.
За десет години продажбите на български продукти в чужбина скочиха със 155%, а бумът идва от по-високата добавена стойност
Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
- За десет години продажбите на български продукти в чужбина скочиха със 155%.
- Бумът идва от преминаване на индустрията към продукти с по-висока добавена стойност, а топ адресът е Европа.
- Кризата с COVID-19 ще понижи продажбите тази година, но ще усили търсенето на нови пазари.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
6 коментара
Пропуснали сте да съобщите нещо много важно:
Абсолютната стойност на дефицита в търговското салдо пада двойно. От 10 млрд. до 5 млрд. Дано скоро доживеем момента да имаме положително търговско салдо!
Да благодарим на "Капитал" за интересния, много добре структуиран и визуализиран статистически материал! Повече такива публикации и да се надяваме на по-голям интерес сред читателите, които са обсебени от темите за Ковид-19 и уличните ексцесии!
До коментар [#3] от "glaxo11":
Все още има доста работа по развитието на преработката на медни изделия например, но е радващо развитието.
До коментар [#4] от "daskal1":
Така е! Ако поне 20 % от катодната мед се преработва до краен продукт( профили, детайли, арматура, проводници и т.н.), би способствало развитието и на много други сегменти на индустрията с по-висока добавена стойност.
Изнасяме за Румъния трактори и комбайни. Това дали не е свързано с румънските фирми вносители на селскостопанска техника, регистрирали фирми в България. Причината да го правят е, че като вносители са на възстановяване на ДДС, но в Румъния им го връщат след минимум 3 месеца. А като продадат комбайна от българската си фирма на купувач в Румъния е вътрешно общностна доставка без ДДС.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.