Пет тренда за икономиките на Велико Търново и Габрово
Двете области постигат рекорди на пазара на труд и привличат значителни инвестиции, но негативните демографски процеси застрашават бъдещото им развитие


Най-важното от света на личните финанси, пазарите и управлението на спестяванията.
Сравненията в икономическото развитие между Северна и Южна България почти винаги приключват с установяването на чувствително превъзходство в полза на Юга. Има обаче няколко изключения и сред тях са областите Велико Търново и Габрово. Последното десетилетие те се отличават с рекорди на пазара на труда, все по-добри постижения в сферата на образованието и подобряващи се условия за живот, въпреки че засега инфраструктурното развитие на страната не им обръща особено внимание. Подобно на голяма част от северните области обаче голямо предизвикателство пред тях са застаряването и негативните демографски тенденции, които поставят бариери пред потенциал им за развитие.
Рекорди в заетостта

Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
2 коментара
Не мога да разбера защо се смята, че ниската безработица в Габрово (сигурно и в Търново) се дълци на велики икономически успехи. БЕзработицата е ниска, защото много народ избяга в чужбина и София и тук не остана кой да се регистрира на борсата освен мургавите (които се нароиха прекалено), почти пенсионерите и тези 4% безработни, 90% от които са загубили трудови навици. Смешно е тази мантра да се повтаря постоянно. На Капитал ли да разправян, че безработицата под един определен процент е вредна за икономиката и в държави като нашата, които донори на работна ръка, това не се дължи на успехи, а на неуспехи.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.