ЕЦБ към България и Хърватия: ERM II носи и рискове, ако институциите ви са слаби
Перспективата за приемане на еврото засилва интереса на инвеститорите, но това може да доведе до отлагане на необходими реформи
Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Присъеднияването към ERM II може да ускори процеса на икономическо сближаване на България и Хърватия със страните от еврозоната, но за целта двете държави трябва да провеждат стабилна финансова и икономическа политика и да подобрят значително качеството на управление и на институциите си. Напредъкът в тази област е и условие за въвеждане на еврото. Това са основните заключения в публикация на Европейската централна банка (ЕЦБ), която е посветена на участието на двете страни във валутния механизъм. През лятото на миналата година те се присъединиха към ERM II, където минимален престой от две години, без валутата да е под натиск, е задължително условие за влизане в еврозоната. Едновременно с това централните банки на България и Хърватия скллючиха и "тясно сътрудничество" с ЕЦБ, което е начинът за страни извън еврозоната да станат част от Банковия съюз на ЕС.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
21 коментара
Искрено се надявам , че сегашният курс на лева спрямо еврото ще се запази, защото не ми се мисли иначе!
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.