Фискалният съвет препоръчва бюджет 2022 да е с дефицит до 3% от БВП
Според експертите действието на правилата за финансова дисциплина в ЕС трябва да бъде възстановено още следващата година


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Ковид пандемията принуди много правителства в Европа да увеличат разходите си, а това логично доведе и до високи бюджетни дефицити и по-голям размер на държавния дълг. Икономиките обаче започват да се възстановяват, а бизнесът и хората да се напасват към новата реалност. Затова е време и политиката на фискални стимули да бъде спряна, в противен случай има риск тя да доведе до дългосрочна инфлация и до финансови проблеми за отделни държави.
В този контекст българският бюджет 2022 е препоръчително да бъде изготвен с бюджетен дефицит, който не надхвърля 3% от БВП. Това се посочва в позиция на Фискалния съвет по повод дерогацията за фискалните правила в ЕС. През март миналата година Европейската комисия отмени временно действащите правила за дефицит и дълг, за да може държавите да реагират на ковид кризата и да овладеят последиците от нея. Така повечето страни увеличиха минусите в бюджетите си значително над 3% от БВП, което логично доведе и до ръст на държавния дълг (който според правилата трябва да е до 60% от БВП на страната).
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
4 коментара
Мога да взема заем не означава, че трябва. Политиците обаче въртят сучат все дават популистки обещания без реално да обесняват от къде ще се вземат парите за това. Много е удобно да кажем, че външния заем е 25% от БВП, но не казват, че номинално дължим повече пари. Съответно хората не знаят, че това означава рано или късно по-високи данъци и/или по-висока инфлация за всички. Много удобно задълженията на държавните болници, фирми и т.н. също не са включени в бюджетния дефицит, но това не означава, че не ги дължим тези пари.
До коментар [#] от "":
Друго си е да стягаме коланите докато се удушим.
3%?! И защо? Българската икономика се движи от европейския пазар и от световните тенденции, не от държавните разходи.
Бюджетни дефицити трябва да се трупат само за стратегически проекти, а не за социални разходи. Никакви бюджетни дефицити не трябва да се трупат, изобщо няма да е голям шок за икономиката.
До коментар [2] от "mickmick":
Социалисте - колани се стягат, когато намаляваш разходите. Тези бюджетни дефицити се случиха, защото раздухме разходите в подкрепа на бизнеса. Като няма локдаун, тези разходи не са нужни. Би трябвало да са еднократни.
Както приходите, така и бюджетните разходи на България растат от десетилетия. Няма никакво стягане на колани, а просто изключително неефективно бюджетиране и неспособност за инвестиране на държавни средства, придружено с мащабна корупция.
Това дефицитът в България да се сочи за проблем е нещо като ракетата, на която й е крив космоса.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.