Алтернативният бюджет на ИПИ: рязко понижение на осигуровките и без данък за реинвестирана печалба
Според икономистите сега е моментът за големи промени, които да насърчат инвестициите и да увеличат доходите


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Въвеждане на нулев данък за реинвестираната печалба и намаление на осигурителните вноски с 12 процентни пункта. Тези две мерки могат да насърчат инвестициите в страната, да увеличат доходите на населението и да отключат потенциал за по-висок икономически растеж, според икономистите от Института за пазарна икономика, които представиха традиционния си алтернативен прочит на бюджета.
За разлика от предходни години обаче, тази все още няма финансов план на държавата, затова и анализаторите предлагат рамка, която е правена "на чисто" - без да коментират в детайл правителствените разчети. Според тях през 2022 г. могат да се направят смели реформи, които да отключат потенциал за по-висок икономически растеж, а краткосрочните антиковид мерки, помощи и субсидии трябва да останат в миналото.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
1 коментар
ИПИ надявам се да споделите как ще се компенсират социалните разходи, ел.
енергия, газ и т.н. Щото сега ще излизат още експерти от УНСС да обясняват, че ДДС също трябва да се намали …. за на се стимулира икономиката…
Накратко с тези препоръки насърчаваме взимането на още по-голям външен дълг, с който да се плати днешната сметката!
Още нещо, няма таков чудо като Български икономически модел и т.н. Експертите от ИПИ и УНСС да прегледат данъчните системи и облагане на САЩ, Великобритания, Германия и видят как функционират развитите пазарни икономики и как се финансират (високи данъци и висок държавен дълг, т.е създаването и финансирането на работещи социални системи се финансира от държавата, гражданите бизнеса)
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.