Инвеститорският активизъм става все по-голяма част от корпоративния живот
Акционерите в 3000-те най-големи американски публични компании подадоха през 2021 г. рекордните 348 предложения по екологични и социални въпроси
Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
Инвеститорският активизъм, което представлява закупуване на акции от дадена компания с цел осъществяване на промяна в начина й на работа, силно се е увеличил през 2021 г. Все повече активистки хедж фондове и неправителствени организации се стремят да използват годишните общи събрания, за да изискват промяна, а сега получават подкрепа от много по-широк кръг от инвеститори.
Миналата година акционерите в 3000-те най-големи американски публични компании подадоха рекордните 348 предложения по екологични и социални въпроси и подложиха 158 от тях на гласуване, сочат данни на Conference Board. Най-мащабната и успешна акция беше дело на фонда Engine №1, който успя да си спечели четири места в борда на директорите на ExxonMobil. Целта на фонда беше от намаляване на въглеродния отпечатък и подобряване на добива до получаване на информация, която е свързана с климата. Според тях представянето на нефтената и газова компания е негативно повлияно от липсата на дългосрочни стратегии по отношение на възобновяемата енергия.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
Все още няма коментари
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.