Кандидатът за управител на БНБ Андрей Гюров: По-бързо въвеждане на еврото и ефективен надзор
В регулатора са протичали процеси, които невинаги са били в най-добра посока за развитието на българската финансова система, казва кандидатът на ПП


Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
Председателят на бюджетна комисия в парламента Любомир Каримански от ИТН е бил преподавател в УНСС и в Международния банков институт в София, заемал е консултантски позиции в европейски финансови институции. До 2015 г. е бил изпълнителен директор на Инвестбанк, която беше една от двете банки с констатиран капиталов недостиг, бил е и в управата на ДЗИ банк на Емил Кюлев и Д банк на Фуат Гювен, както и изпълнителен директор на "Транскарт".
"Капитал" покани и двамата кандидати за интервю. От ИТН обаче отказаха поканата. Какво е разпределението на гласовете към сряда за двамата може да прочетете тук.
Защо се кандидатирате за управител на БНБ? Чувствате ли се подготвен за поста?
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
4 коментара
Понятията и категориите, с които си служи господинът, звучат политкоректно като дялани камъни. Проблемът е, че са от едно друго време. Най-малкото преди ЕЦБ да пусне на трисменен режим печатницата за пари покрай ковид-а и преди това да й стане навик.
Дори само тези "полиграфически процеси" елементарно развръзват инфлация.
Приемайки заразена с инфлация валута, няма ли да инфектираме всичко в държавата?
И второ - видимо по отношение на гуверньора коалицията са държи като двете козлета на мостчето.
Щом няма разбирателство, защо трябва да се прави назначението? Защо трябва да чешем без значение от цената болното самолюбие на един или друг самовлюбен партиен вожд?
Да бе вързани сме към еврото, но защо искаме изцяло да дадем контрола над парите на ЕЦБ? Полша, Чехия, Швеция си държат техните валути. Парите по принцип са нещо което не бива да обект на контрол от страна на държавата. Те трябва да са си фиксирани и да са безпристрастно средство за размяна и измерване, а не средство за водене на политика. Политиците трябва да идват и казват какви идеи имат, а ние да решаваме дали е ок или не, защото ако това беше така сега тая война в Украйна нямаше да я има заедно с една камара финансови кризи дето ни сполетяха.
До коментар [#1] от "D-r D":
Е-ей, Доктора заразбирал и от финанси! Валутата на България още от миналия век не е лев, а "половин Евро". Абсолютно нелепо е да се говори за "заразена с инфлация валута", при положение че нашата валута е завързана за стойността на абсолютно същото Евро.
Да не намаляха траншовете по другите теми, че трябва да развиваме локуми и по тази?
До коментар [#2] от "Batezuzi":
Полша, Швеция и Чехия имат възможност да провеждат парична политика, за разлика от България (централните банки на съответните държави). Ако искаме да имаме независима национална валута, трябва да отменим валутния борд (и да приемем последствията). Като гледам суверенът какви политици си избира (и после тези политици какви гуверньори предлагат и гласуват), предпочитам ЕЦБ да държи контрол над валутата, която ползвам.
Хората, които обикновено обръщат Еврото на политика са точно тези, които вадят политически аргументи срещу неговото приемане. Финансовите аргументи сочат именно в полза на присъединяване към Еврозоната.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.