Властта се надпреварва със скъпи и неработещи оръжия срещу високите цени
Управляващите партии изляха куп идеи срещу инфлацията, които разбъркват пазари и ще произведат още милиарди дефицит в бюджета
Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Таван на цените на основни храни, по-нисък ДДС за хляба, плодовете и зеленчуците, нов ръст на пенсиите, облагане на свръхпечалбите на някои фирми... Идеите на управляващите за борба с инфлацията в последните дни покриват умело целия популистки спектър. Те варират от "откровено неработещи" до "капки в морето".
Всичко започна преди десетина дни, когато, стреснати и от ускоряващата се инфлация (вече над 12% през март) и от падащите рейтинги, две от формациите в управляващата коалиция заговориха за антикризисни мерки.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
6 коментара
Така се взимат мерки от тези некадърници - раздуване на дефицита, дългове и пак дългове! Никой не е очаквал нещо друго :(. Няма да се оправим с години след тези :(
Липсва решителност на управляващите.Опитват се да угодят на всички и накрая ще излезе, че всички са им ядосани.
Уж бяха тръгнали да чистят строителния сектор от зависимост и лоши практики, а сега ще им плащат над 1 млрд. и продължават старите договори. Уж щяха да спират кражбите за 10 млрд., а засега преразпределят единствено наличните пари. Уж щяха да стимулират секторите с добавена стойност, а накрая ресторантите се оказаха с по-ниско ДДС.
Да решат най-накрая реформатори и прогресивни ли искат да бъдат или ще мимикрират предното правителство.
Намаляване на ДДС е опасна популистка глупост, от която ще се облагодетелстват единствено търговците, които и ще приберат разликата. Най-вече ще пострада бюджетът и ще се наложи да се теглят нови милиардни заеми. За подпомагане на нуждаещи се потребители и производители има далеч по-подходящи и целенасочени механизми.
При запазване на сегашния създаващ щети метод за емитиране на левове, дори да се премахне Данък добавена стойност е невъзможно да се прекрати инфлацията.
Накратко за ситуацията:
Република България прилага създаващ щети метод за емитиране на левове. Държавната финансова грешка е водещата причина за сегашната инфлация в Република България.
Централната банка няма капацитет за устойчиво прекратяване на инфлация.
Все още обществеността коментира последиците, а е мълчалива за водещата причина.
Успешното държавно противодействие спрямо сегашната инфлация е възможно след прекратяване на държавната финансова грешка.
До коментар [#3] от "qpc47646759":
Не разбирам какъв е проблема на финансовия министър да диференцира ДДС ставката - намалява за храни, лекарства и енергия на 10 % или 8%, а увеличава за всички останали на 22 или 23 %. При енергията ще се компенсира от инфлацията и приходите от ДДС трябва да са същите. За останалото нещата са ок - хем за бедните няма да нарастват толкова цените, хем останалите граждани ще са солидарни с тях и ще компенсират намалението в бюджета. Подобна система се прилага в Унгария.
Въпросът е по-скоро - защо не се мисли в посока ограничаване на маржовете на търговците за стоки, които правителството счита за важни. Примерно на до 15% за стоки от първа необходимост. При аптеките отадавна се прилага подобна система, не съм забелязал да са затворили. Като и там има регулирани цени за основните медикаменти и свободни за козметика и добавки от които формират печалба.
И да не изпускаме от поглед слона в стаята.
Трябва да търсим съюзници (примерно Полша, Унгария, Испания) за ограничаване или най-добре прекратяване на търговията с въглеродни квоти в ЕС. При тези цени на енергията тя е безсмислена (оригинално са въведи за да стимулират позеленяването на енергетиката). А и нагло разни фондове да печелят от бедните български пенсионери - защото какво точно означава да "инвестираш във въглеродни квоти", как се формира пазара за такива?
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.