Плащането за газ в рубли: може или не може
Европейската комисия ще трябва да уточни препоръките си за това могат ли да се заобикалят санкциите ѝ. Според България искането на "Газпром" оставя страната без правна защита


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
9 коментара
Германия и Австрия търсят варианти да платят, а ние не. Защо? Те най-вероятно ще имат решение през Май, когато трябва да платят.
Самите прословути санкции не нарушават ли договори, не накараха ли много западни фирми да нарушат договорите си?
Както се казва, когато имаш желание - търсиш решение. Когато немаш - търсиш оправдание. Видно е, че страни като Германия, Австрия, Унгария, Италия, Словакия и пр. искат да продължат да получават сигурни и евтини доставки на газ от Русия, приели са руската схема за плащане в рубли и търсят начини как да я формулират пред Брюксел.
От друга страна е видно, и че българските управляващи използват ситуацията като формален повод да прекратят отношения с Газпром. Те не държат България да внася най-евтината газ от наличните и очевидно не се водят от икономически съображения, а от геополитически, бидейки зависими от чужда столица. За властта в най-бедната страна на ЕС 30% по-скъпа газ и още по-висока инфлация не са достатъчно основание да направят всичко възможно и невъзможно за да го предотвратят.
И докато едни политици ходеха на крака в Москва да обсъждат газовите доставки (лидерите на Австрия, Германия, Унгария) и запазиха дипломатически отношения с Русия, то други громеха "бензиностанцията с ракети" с истеричен тон, гонеха кръгъл брой руски дипломати без причина и отзоваваха посланика си в Москва.
Докато едни сега са в постоянен контакт с Газпром за уточняване на всички детайли по новата схема на плащане, други са изпратили един хвърчащ имейл с въпроси и се питат защо "бензиностанцията с ракети" ги игнорира. Може би ще разберем некой ден за какво служи и дипломацията, ще открием колелото, топлата вода?
Успокояващото в случая е, че нема много други такива идиоти в Европа, а повечето следват националните си интереси, вместо чужди. Ако само 2-3 страни се откажат от руските доставки, то ефектът нема да е катастрофален. Особено ако държави-хъбове като Германия, Австрия и Унгария продължат да купуват руска газ и я препродават с надценка на отказалите се.
Но какво става ако доставките прекъснат изобщо за ЕС? Към тия сметки без кръчмар за 30% по-скъпа газ, дето нашите некадърници правят, ще требва да се добави една нула. Защото "алтернативната газ" автоматично се превръща в дефицитна стока и нема да има за всички.
Ето защо поведението на българското правителство е престъпно и спокойно може да се нарече държавна измяна. Те рискуват да вкарат България в тотална катастрофа за да изпълнят американската стратегия по икономическо изолиране на Русия.
На колегите коментатори им е супер важен газа (през пролетта и лятото !!), но не и какво се случва в Украйна...
В крайна сметка опирам да кажа това - да са живи и здрави Костов, Михайлова и Паси, че ни вкараха в НАТО, за да можем сега да сеем глупости по форумите.
До коментар [#5] от "demokoko18":
Тоест, българската икономика и бита не ползват газ през пролетта и лятото ли? Или след лятото не идва есен и зима?
Кое точно от случващото се в Украйна се променя от факта дали ще получаваш или не газ от Русия? С това не оказваш никакво въздействие на ситуацията или развръзката там, каквато и да е тя, но нанасяш сериозни поражения върху икономиката и населението си, върху националната си сигурност дори. В случая важи поговорката за плевнята и къщата на съседа.
И ако ще си играем на принципни и възмутени, защо не се откажем изобщо от всякакъв търговски обмен с Русия незабавно? Нефт, газ, ядрено гориво, части за АЕЦ и т.н., от днес. Или ще се възмущаваме избирателно и със закъснение? Това е лицемерие.
Колкото до НАТО, не знаех, че без членство в него не могло да се пише по форуми. Но пък виждам, че се блокират профили с "неправилни" позиции. Това придобивка от членството в НАТО или ЕС е? Или от чакалнята на Шенген?
Как пък не се намериха едни дето да ни "освободят" и ние да спечелим от това. Ами все сме от страната на булката и все плащаме данък "Освободител". Не е трудно да се сетим и друго - сега ще се появят едни фирми посредници дето съвсем " пазарно и демократично" ще поемат риска да плащат в рубли газта срещу една тлъста комисионна. Казват, че Господ като раздавал ум и военните били на учение и опит знам че е така , но в командировка явно са били и българските политици. Кога ще ни се падне някой държавник да ни управлява?! Стига с тези случайни и зависими хора!!
До коментар [#8] от "Vassil Stoychev":
Знаете ли каква случка ще им се случи на фирми,взели глупавото решение да плащат в рубли?
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.