България ще бъде първият регионален хъб за общи доставки на газ в ЕС

Първата среща по инициативата е предвидена за четвъртък, 5 май, а на нея се очакват експерти от ЕК и енергийните министри от Югоизточна Европа, Украйна и Италия

Премиерът Кирил Петков иска България да транзитира газ към Украйна по стария Трансбалкански газопровод
Премиерът Кирил Петков иска България да транзитира газ към Украйна по стария Трансбалкански газопровод
Премиерът Кирил Петков иска България да транзитира газ към Украйна по стария Трансбалкански газопровод    ©  Цветелина Белутова
Премиерът Кирил Петков иска България да транзитира газ към Украйна по стария Трансбалкански газопровод    ©  Цветелина Белутова

След спирането на руските газови доставки за България и Полша и посещението на представители на изпълнителната власт на страната ни в Брюксел, Европейската комисия обяви, че първата група за общо купуване на газ, която ще обхваща Югоизточна Европа, Украйна и Италия, ще бъде ситуирана в България. В рамките на този пилотен проект ще бъдат разгледани нуждите от газ и електричество, техните цени и потоци, както и инфраструктурните аспекти за общи доставки.

Първата среща по темата е предвидена за 5 май, четвъртък. Събитието ще започне от 10:00 ч. в резиденция "Бояна" и в него ще се включат министър-председателят Кирил Петков, вицепремиерът Асен Василев, енергийният министър Александър Николов, генералният директор на ГД "Енергетика" на Европейската комисия Дите Юл Йоргенсен.


Четете неограничено с абонамент за Капитал!

Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.

Абонирайте се

Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент

2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата

Вижте абонаментните планове
1 коментар
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    cnk36646769 avatar :-|
    cnk36646769
    • - 1
    • + 1

    България следва да работи с Турция по осъществяването на газопровод от Израел, който да минава през нашата страна и да обезсмисли гръцките планове за EastMed. Разбира се, с европейско финансиране на наша територия. Само така можем да се възползваме от спирането на руската газ за ЕС.

    Паралелно да продължим да транзитираме руска газ по Балкански поток, а евентуално да се работи и за втора тръба директно от българския бряг при промяна на геополитическата обстановка.

    Колкото до газта за българска употреба, най-оптимално е да купуваме руска газ, независимо в каква валута, а капацитетът на връзките с Гърция да се използва за транзит в посока Румъния и Сърбия.

    Нередност?
Нов коментар