Вятърното бъдеще на Североизтока
До Каварна е разположен най-големият вятърен парк в страната - "Св. Никола", а инвестиционният интерес към региона се възражда


Научавайте най-важното от сектор енергетика през изминалата седмица
Няколко десетки километра след като поемете по пътя на север от Варна, няма как да не ви направят впечатление огромният брой вятърни перки. Малко след Каварна те се умножават, разположени са малко хаотично - някои са до пътя, други - навътре в земеделските земи, а трети - до морето. Причината за този организиран хаос е, че някои са на големи енергийни или индустриални фирми, докато други са на по-малки инвеститори. Но по-голямата е, че Североизтокът е най-благодатният регион на България за вятърна енергия.
"Това така е така, тъй като сушата е изнесена в морето и няма какво да спре северния вятър по пътя му да захранва вятърните турбини", разказва пред "Капитал" Радомир Драганов, ръководител на "Св. Никола", най-големият вятърен парк не само в региона, но и в България. Намира се между Каварна и след село Българево, където 52 турбини, разположени на площ 60 кв. км, осигуряват целогодишна мощност 156 мегавата. Собственик на парка е американската компания AES Bulgaria, която управлява и едноименния ТЕЦ в Маришкия басейн. До "Св. Никола" са разположени още два парка - ВяЕЦ МЕТ и ВяЕЦ "Калиакра". Така само на това парче земя се произвежда енергия с обща мощност над 230 мегаватчаса, или малко повече от 10% от мощността на АЕЦ "Козлодуй" в момента.

Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
2 коментара
Мдаа. Да се запише в закона проект мениджърите да се заселват на до 5 км. от ВЕИ фермата...дори чужденци... и да се сложи срок прозорец за реализация...
Тука в Норвегия точно такъв проблем се появи и имаше много протести от местните... Държавата и обшината дала концесия за ветропарк, преди години... След 10 г. инвеститора решава да построи... обаче в близост до перките вече е застроено с жилища, и на никой не му е приятно да му премигва залеза или да слуша жуженето константно. Фирмата има разрешения, но от предни съветници, които може да не са на власт и да са се “възползвали“.. от абитуриентката... Корупция, както знаем, има навсякъде... В Германия и фец и вец - и със зелена като Гретето политика си затвориха централите... ше земат от Путлер газ... Докараха я в цяла Европа заради техни корупционни интереси... тока да поскъпне четворно...
Тия "инвестиции" са абсолютна простотия, от която държавата и общините не печелят нищо, само губят, а ВЕИ-мафията генерира и изнася свръх-печалби към чужбина.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.