Бюджетът е на минус още през февруари
Според Министерството на финансите са нужни спешни мерки, защото има риск годината да завърши с дефицит над 3% от БВП


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Бюджетът на държавата светна на червено още през февруари. По предварителни данни на Министерството на финансите минусът на касова основа е в размер на 250 млн. лв., или 0.1% от прогнозния БВП. За сравнение, през първите два месеца на миналата година финансите на държавата са били на плюс от почти 715 млн. лв.
Бюджетът на държавата светна на червено още през февруари. По предварителни данни на Министерството на финансите минусът на касова основа е в размер на 250 млн. лв., или 0.1% от прогнозния БВП. За сравнение, през първите два месеца на миналата година финансите на държавата са били на плюс от почти 715 млн. лв.
- Приемането на еврото - по-скоро през 2025 г. Освен ако политиците не объркат още нещо
- Бюджетът започва годината с малък излишък от 470 млн. лв.
Дефицитът се дължи на по-бърз ръст на разходите - с 2.3 млрд. лв. спрямо приходите - с 1.3 млрд. лв. към края на февруари. В традиционното месечно съобщение за изпълнението на бюджета този път има нетрадиционна част - от ведомството на Росица Велкова обръщат внимание, че при запазване на очерталите се тенденции в приходите и разходите, има "риск от формиране на прекомерен дефицит над референтната стойност от 3 на сто от прогнозния БВП по Пакта за стабилност и растеж, основен показател в контекста на усилията за присъединяване на България към еврозоната". Според тях това налага в Бюджет 2023 "да бъдат обсъдени и приети мерки както в разходната част на бюджета, така и за подсилване на приходите".
В момента служебният кабинет работи с т. нар. удължителен закон - той позволява докато няма приет финансов план за следващата година, държавата прави разходите, съответстващи на направените през съответния месец на 2022 г., като към тях се добавят и гласуваните нови задължения. А очакванията са новият парламент след изборите на 2 април да гласува реален бюджет за тази година. Велкова обаче вече предупреди, че бюджетен дефицит в рамките на 3% от БВП за 2023 г. и за следващите години ще бъде постигнат трудно, "защото имаме изоставане в усвояването на европейските средства".
Откъде е минусът
С най-значително нарастване според Министерството на финансите през първите два месеца на годината спрямо същия период на 2022 г. са разходите за пенсии, които се увеличават с над 700 млн. лв., за субсидии (с около 680 млн. лв.), за издръжка (с около 400 млн. лв.), разходите за персонал (с близо 400 млн. лв.) и др. "Данните показват още, че за първи път след 2015 г. към края на месец февруари е формиран дефицит по консолидираната фискална програма", се посочва в съобщението на министерството.
Преди няколко дни управителя на БНБ Димитър Радев също обърна внимание на фискалната политика на държавата - според него тя крие рискове. "Налице е тенденция на разхлабване на традиционно силната фискална позиция на страната, което подхранва инфлацията и затруднява пазарните мерки за нейното намаляване, тъй като фискалната експанзия все по-видимо влиза в конфликт с глобалната тенденция за затягане на паричната политика", предупреди Радев. Според него служебният кабинет е направил усилия да вкара дефицита в Бюджет 2022 в допустимите рамки, но е нужно да бъде приет финансов план на държавата за тази и следващите две години, който да е достатъчно дисциплиниран, т.е. да вкара дефицита под 3% от БВП.
След като стана ясно, че България не отговаря на критериите за членство в еврозоната от 1 януари 2024 г., като вероятна следваща дата се очертава началото на 2025 г. Преди това обаче ЕК и ЕЦБ трябва да изготвят анализ дали страната е изпълнила всички условия. А освен инфлацията рискова започва да изглежда и финансовата политика на страната.
5 коментара
от година е ясно, че когато започнат инвестиционните разходи, свързани с европроектите, и бюджета ще светне. Асенчо заби мините и те почват да гърмят.
Състоянието на държавната хазна е в резултат на бюджета, подготвен и приет по времето, когато Асен В. се правеши на министър на финансите.
Пак овластете тия мошеници след месец.
Все пак да припомним, че ударното раздаване на пари започна при ГЕРБ, когато усетиха, че властта им се изплъзва. Кой започна с 10% увеличение на заплатите на администрацията от нищото, увеличение на пенсии и помощи на калпак?
https://www.mediapool.bg/gerb-zaveshtava-10-mlrd-lv-defitsit-za-2020-i-2021-g-news313480.html
Пък и от ремонти на пътища може да се спестят много пари, ако асфалта се влага в шосето, а не разликата да отива в чекмеджето.
До коментар [#3] от "Rational":
така беше, Бойко започна с тези раздавания, факт. Той започна тези безумия
Нова декларация на Весела Лечева - министър на спорта в преназначеното от президента Румен Радев служебно правителство, потвърждава, че тя е декларирала неверни данни в предишна декларация и от август 2022 г. продължава да бъде в несъвместимост със заеманата от нея длъжност.
https://www.facebook.com/birdreporting/posts/10161393691156189
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.