Два месеца без внос от Украйна и 26 млн. евро от ЕС отвоюваха зърнопроизводителите

Вторият грант от Брюксел от 10 млн. евро е по-малко от очакваното от българското правителство, но преговори за увеличаване на субсидията едва ли са възможни

Въпреки административните ограничения в България и ограниченията, наложени от комисията, ефектът не е в полза нито на земеделците, нито на производителите в момента
Въпреки административните ограничения в България и ограниченията, наложени от комисията, ефектът не е в полза нито на земеделците, нито на производителите в момента
Въпреки административните ограничения в България и ограниченията, наложени от комисията, ефектът не е в полза нито на земеделците, нито на производителите в момента    ©  Shutterstock
Въпреки административните ограничения в България и ограниченията, наложени от комисията, ефектът не е в полза нито на земеделците, нито на производителите в момента    ©  Shutterstock
Бюлетин: Ритейл Ритейл

Всяка седмица получавайте най-важното и интересно от ритейл сектора във вашата поща

Темата накратко
  • Брюксел позволи на България, Унгария, Полша, Румъния и Словакия да ограничат вноса от Украйна за пшеница, царевица, слънчогледово семе и рапица до 5 юни.
  • Българското правителство има срок до септември да изплати общо 26 млн. евро компенсации, а до юни трябва да каже на комисията как ще ги разпределя и до кого ще стигнат.

Гласовитите производители на пшеница, слънчоглед, царевица и рапица след протести и подкрепа от властта получиха два подаръка: временно ембарго за внос, при това с опция за удължаване, както и субсидия от почти 50 млн. лв. Поне засега двете не изглежда да ги радват: международните цени на зърното продължават да падат, а на фона на милиардните субсидии, които получават годишно, подкрепата от Брюксел им се струва дребна.


Архивът на "Капитал"

Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.

Абонирайте се

Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент

2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата

Всички абонаменти планове

* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.

3 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    selofia avatar :-|
    Селофия
    • - 2
    • + 1

    Украйна е нападната страна... Целия ЕС се опитва да помогне на героите да защитят страната си. С доставки на оръжие, финансова помощ и подкрепа на икономиката им с различни инициативи. Все пак обаче не бива да се забравя, че Украйна е корумпирана както Русия, както БГ..

    Целта със зърнената сделка бе да се осигурят доставки до страни с тежки храни дефицити - арабски, африкански страни, европейски страни като Испания, Италия с сериозна суша.. Обаче какво стана? От украинските фермери /повечето държавни стопанства, земя се продава там на частни лица от 2020/, се изкупува от неясни търговци, напр. пшеница, за 50 до 90 долара/т, което е под и на границата на себестойността за производство. Изнася се като техническа за биодизел, без контрол.. Не тбърда, мека, лимец, фуражна и т.н. Дори ако се изнася като храна, цената при внос е около 200 долара. А контрола на украинските власти е никакъв - съмнителни фирми изнасят безмитно, безквотно, и правят по 100-150 долара на тон. Това не е като да контролираш внос, да таксуваш мита.. ддс... А на износителите и ддс се възстановява..
    За мен за прави зърнопроизводителите в ИЕ ЕС... Какъв съюз сме ние, ако първо не се защитят вътрешните производители? Те плашат ренти за наети земи, имат ограничения и разходи несравними с украински колхоз.
    Нека ЕК закупи БГ, полската, словашката продукция на договорени цени... или да плати компенсации за украинския дъмпинг.. Как да очакваме да платят високи ренти иначе? Колко пенсии са зависими от тези разплащания в края на сезона?...
    Зърнарите.. Нека са милионери, поне си печелят парите ясно.. а и ни хранят... Имали хубави коли... имате ли представа колко струва един комбайн? Трактор?
    Ето един превод на украинска журналистка относно забраните Юлия Самаева , ZN.ua
    https://e-vestnik.bg/37070/pogled-ot-ukrayna-zashto-v-es-ne-se-radvat-na-ukrainskoto-zarno/.
    Корупцията прониква навсякъде, но нашите производители заслужават подкрепа.. макар и не на 600 за тон.

    Нередност?
  • 2
    drakon avatar :-|
    Vassil Stoychev
    • - 1
    • + 1

    Нашите интереси на първо място!! Украинците даде оправят - никой НЕ Е СПРЯЛ износа на украинска продукция през наша територия. Обаче сме на път да останем без по-малките фермери производители на мляко, мед и зърно.
    Аз като българин НЕ ЖЕЛАЯ да платя тази цена. Сега разбирам,че в този форум се събират разни твърдоглавци жълтопаветници, ама хайде веднъж да помислите за нашия народ и интереси и да спирате с опорните.

    Нередност?
  • 3
    popopo avatar :-|
    popopo
    • - 1
    • + 1

    До коментар [#2] от "Vassil Stoychev":

    Когато всички работещи освен заплати започнат да получават и субсидии за милиарди всяка година, тогава се изказвай българино.

    Нередност?
Нов коментар