Професия или изгубено време: Половината ученици няма да работят това, за което са учили
Има сериозно разминаване между професионалното образование, икономиката и пазара на труда, сочи доклад на ИПИ


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
- Децата продължават да учат за специалности, които после не искат да практикуват, и професии, които вече не се търсят.
- Тази тенденция дори леко се влошава през настоящата година.
- Подкрепата от бизнеса е ключова за развитието на модерни приложения в професионалното образование.
Образователната система в България не може да отскочи от ниските си нива вече десетилетия наред. Това рефлектира върху всичко - като започнем от резултатите на учениците на матурите, преминем през мотивацията на учителите, отчетем разочарованието на родителите и стигнем до цялостната икономика и нейното развитие. Образователната система е тази, която подготвя и обучава младите хора за професиите, които са нужни на икономиката. И като част от нея професионалното образование има основната роля да осигури връзката между училищата и пазара на труда.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
Все още няма коментари
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.