Тоомас Илвес – човекът, който направи Е-стония
Президентът на балтийската страна ще участва в организираната от "Капитал" осма годишна среща на бизнеса с правителството
Най-важното от света на личните финанси, пазарите и управлението на спестяванията.
Когато през 1991 г., след 50 години под влиянието на Москва, социалистическият режим в Естония пада, Тоомас Хендрик Илвес е посланик на страната към САЩ и Канада. Години по-късно в коментар за Business Insider той описва Естония от онова време като "малка, мрачна, назадничава бивша съветска република". Още тогава обаче страната започва изграждането на изцяло новата си инфраструктура, като резултатът е, че към 2013 г. Естония е първа по брой на стартиращи предприятия на глава от населението (според сп. Economist). Истории като тази на платформата за онлайн разговори Skype (придобита от Microsoft за 8.5 млрд. долара) пък са се превърнали в своеобразни визитни картички на страната. Също както папийонката се е превърнала в запазена марка на президента й при публичните му изяви.
Илвес, който е една от ключовите фигури в успешната история на естонския преход, пристига в България за организираната от "Капитал" годишна среща на бизнеса с правителството, която ще се проведе на 21 януари 2014 г. В рамките на събитието заедно с българския президент Росен Плевнелиев ще търсят отговора на въпроса как малките държави успяват в Европейския съюз.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
39 коментара
В държавата на КОЙ вече и лафка нямаш право да притежаваш, вие ми говорите са държава, където се инвестира в умни хора, умна икономика и предприемачество... Това са две планети
Интересна статия за държава, която към 1990 г. има еднакъв с нас БВП на глава от населението (толкова еднакъв, че разликата беше след десетичната запетая) а днес е 1,5 пъти по-висок и разликата продължава да се увеличава. Как се натрупа тази разлика във времето, ето част от отговорите.
***
1990г. в Естония: " в коментар за Business Insider той описва Естония от онова време като "малка, мрачна, назадничава бивша съветска република". Още тогава обаче страната започва изграждането на изцяло новата си инфраструктура, "
>
1990 г. в България: все още масово гласуване за БКП, всенародна носталгия за "руските пазари", арабските пазари - в нарушение на всякакви ембарга за противопехотни мини и др., против приватизация, "земята - за този, който я обработва" (въпреки колосалния процент на притежание на ниви при средния човек) и т.н. ....
***
"Естония е първа по брой на стартиращи предприятия на глава от населението (според сп. Economist). Истории като тази на платформата за онлайн разговори Skype (придобита от Microsoft за 8.5 млрд. долара) пък са се превърнали в своеобразни визитни картички на страната."
>
В България мечтата на "бизнеса" винаги е била (а днес 2014 г. - повече от всякога) да се наредиш на бюджетния казан и да ти капе на сигурно - дали да зареждаш военно поделение с мляко и салам, дали ВЕИ, дали нещо по договор с НЗОК, ама да е държавно, че онея русите от север и дръпнатите от изток ноу бачкат - малко пият, нема с кфоуу ъ ги пребориш на отворен пазар, да е--- живот грозен да е---......."
***
Илвес е сред активните участници в създаването на т.нар. Е-стония. През 90-те той е лидер на социалдемократическата партия
>
При нас социалистическата партия има други приоритети: как да качи майчинските на групата "на 50 години дете раждам, за да имам пари за ядене", как "инвалидите" от 1 милион да станат 2-3 млн., как да не се ходи на предучилищна, че части от "сигурния електорат" ще се намусят, как да върнат данъците на тези, които и без друго крият на минимума и т.н.
***
"Общо взето, ако искате да преобразите дадено общество, трябва да започнете с младите хора"
>
У нас се полагат деликатни грижи за затъпяването на младите хора, например селските килийни училища с паралелка от 9 деца от възрасти за 3 различни класа, кухият и масово бойкотиран 12. клас, писането на 6-ци на килограм, които на всеки ПИЗА-тест се оказват кристално чисти цъфарки и т.н.
***
25% от естонците гласуват онлайн
>
това у нас скоро няма да стане (справка: да виждате поне в един от актуалните тези месеци проекти за нов изборен кодекс да се мярка подобна идея???? И причината е много проста: българите в Чикаго, Мюнхен, Мадрид, Сан Франциско, които биха се възползвали от този вариант, определено не са сред феновете на управляващото мнозинство, пък май и парламентарната опозиция не е много сигурна в ползата от подобна стъпка. Нали онея там са независими от държавните поръчки, постове също не търсят, няма с какво да им държиш каишка, ако тръгнат да се изпълзват като електорат....
***
Регистрацията на компания отнема едва 15 минути
>
Тя и при нас отнема 15 минути, но след като събереш всички документи, а това вече са няколко дена работа. Напомням, че за учредителен капитал от 5 лева те заставят да си отвориш набирателна сметка в банка и всеки от 5-те съдружници да си внесе левчето на касата с отделно платежно бордеро (такса - няколко лева за всяко). След което да си извадиш удостоверение за набрания капитал, на цена 30-тина лева и нагоре, което ще стане готово утре или вдругиден, след като мине салдото...Само дотук ги сметнах 2 дена фира и 100-тина лева разходи
***
На фона на тези сравнения никога няма да чуете някой да се пита, защо Естония така отлепи пред нас. Ще слушате единстевно старите мантри "най-после да направим нещо за този изстрадал народ", "тази майка е отгледала 2 сина за родната казарма, а сега взема 180 лева пенсия" и пр. популизъм, в които родният политик е уникален и ненадминат
Респект към този човек и Е-стония, който българин има желание, има много какво да се научи от тях. Адмирации и за "Капитал", че кани качествени гости в страната ни. :)
До коментар [#2] от "cinik":
Толкова хубаво си го описал, че от мен освен + и мълчание, друго не мога да добавиа !
До коментар [#2] от "cinik":
++++++++++++++++++
"Не можете да подкупите компютър – той просто няма да вземе плика с парите" Това е малкото ключе на успеха и една от основните причини за да няма е–услуги в БГ .
Е-BG (Е-Би Джи)
Илвес, който е една от ключовите фигури в успешната история на естонския преход, пристига в България за организираната от "Капитал" годишна среща на бизнеса с правителството, която ще се проведе на 21 януари 2014 г.
Жалкото в случая е, че човекът пристига по покана на вестник и надали ще има резонанс там където трябва - дано греша. Иначе браво за инициативата.
До коментар [#2] от "cinik"
Ситуацията и в Естония не е кой знае колко добре.Естония е на едно от първите места в света по емигранти на глава от населението-минус 3,35 души на 1000.Дори в България е минус 2,86 на хиляда.А от хубавото никой не бяга.Същото се отнася и до Латвия,в която също има голяма емиграция.А Латвия и Естония са двете страни,които постоянно ни се дават за пример.Естествено са много по-добре от нас,но това се дължи до голяма степен и на манталитета им,който е близък до тези на хората в скандинавските държави.Нашият манталитет е сходен с този на гърците-масов спорт е укриването и неплащането на данъци,такси и осигуровки.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.