Въпрос на време е големите технологични успехи да дойдат и в България, обяви Дафина Тончева по време на технологичната конфeрeнция Digitalk 2014, организиран от "Капитал" и фондовете NEVEQ и LAUNCHub. Бизнес дамата беше сред най-търсените за разговор лектори на форума. И има защо - Тончева има голям опит както в технологичната индустрия, така и в сектора за рискови инвестиции, а историята й е достойна за филм.
Харвард не е достатъчен
Тончева напуска България на 18-годишна възраст. Тогава родителите й са лекари в Пазарджик и получават мизерни заплати, а през лятото цялото семейство е нижело тютюн. Приета е да учи в Харвард с пълна стипендия, където завършва компютърни науки. Тя е сред избраните от випуска си да работи като софтуерен инженер в Microsoft, а впоследствие и като ръководител проекти.
Но успехът й като технологичен специалист не е достатъчен за нея и решава да запише MBA в Станфорд. След което навлиза в света на рисковите инвестиции. В момента работи за един от известните фондове в Силициевата долина - USVP, в който е единственият партньор жена. Днес тя признава, че с много късмет животът й се обръща и започва да развива проекти за финансиране.
Талант, но и маркетинг
Според Тончева в България има много талантливи и креативни хора, както и иновации. "Като съдя по опита си, за успех най-важен е екипът. Всички успешни предприемачи винаги са имали голяма мотивация, строга работна дисциплина и добър маркетинг", заяви тя по време на Digitalk 2014. Според Тончева именно маркетингът е основното нещо, върху което българските компании трябва да работят. "Най-добрите предприемачи обикновено са и най-добрите продавачи", казва тя.
Дафина Тончева е сигурна, че в течение на времето стaртиращите компании у нас ще натрупат опит и ще изградят контакти из Европа и света. По време на форума тя даде за пример Израел, която е голяма колкото България и географски е в по-неизгодна позиция, но въпреки това е успяла да изгради успешна стартъп екосистема.
Ето част от интервюто с нея: "За да успеем, трябва да продължим да се проваляме, преди да намерим точното решение. Това е един от големите ми уроци и се старая да се променя. Понякога приятелят ми ме пита "какво е за теб провалът" и не мога да му отговаря.Примерно в момента фондът ми набира капитал и на много места ни отказват, и за мен е трудно. И приятелят ми казва: "Може би за теб е добре да чуваш "не" по-често, за да се научиш да губиш."
Продължавам да се уча, че провалът е нещо напълно естествено. Именно това е и най-голямото предимство на Силициевата долина - там никой не гледа на провала като на абсолютно негативно преживяване. Всъщност най-големият провал е да не опиташ."
Целият текст вижте тук: България ме научи как да успея
Въпрос на време е големите технологични успехи да дойдат и в България, обяви Дафина Тончева по време на технологичната конфeрeнция Digitalk 2014, организиран от "Капитал" и фондовете NEVEQ и LAUNCHub. Бизнес дамата беше сред най-търсените за разговор лектори на форума. И има защо - Тончева има голям опит както в технологичната индустрия, така и в сектора за рискови инвестиции, а историята й е достойна за филм.
47 коментара
Успех!
S Dafina sme naborcheta izglejda, no tia e trygnala za US 6 godini po-rano ot men i kakto izglejda e razbrala poveche neshta ot Alhimikyt. :)) bravo!
Публикувано през m.capital.bg
Дано подаде ръка на някои наши стартиращи компании,а не само думи.
Много верни неща е казала тази дама. Дано има повече успели българи, които да споделят знания и опит... :)
И какво се гордеете с тази дама?Имаше толкова предложения да ни купят мозъците - и Ам.посланик , и Дубна.Тези които имаха пари и заминаха сега са милионери - като дамата тук.Другите едвам оцеляват тук в Бг - като мен.Дамата е продукт на онази система.С колегите които останахме - без,повтарям БЕЗ изключение едвам свързваме двата края.Колежката която замина за Канада и ние и взимахме изпитите по дескриптивна геометрия сега взима над 1.2мил годишно и ръководи една от големите ядренни централи в Канада.Живот да му е...ш м...та.
До коментар [#5] от "korki":
Един мой даскал казваше - "Не е важно да си вземеш изпитите със 6. По-важното е дали можеш да се "продадеш" с оценка "3".
Пак приказката за ябълката и как се забогатявало от лъскането й......
До коментар [#5] от "korki":
Е не е трябвало да "взимате" изпита на колеката по дискриптивна геометрия, а да се учите и огледате как да се продадете като специалисти....
Сега ще глеаш АЕц през крив макарон.... щото не си в Канада....
В реалния живот, студентите с петици и шестици рабптят за студентите с тройки и четворки... :)
Публикувано през m.capital.bg
За съжаление приятели и колеги,тогава по това време думите да се продадем и как да се продадем някак си не бяха приети :) - за съжаление......