Кръвоносният поход на Елизабет Холмс
Създадената от мениджъра компания Theranos вече се оценява на над 9 млрд. долара и е на път да промени здравеопазването
Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
През есента на 2003 г. Елизабет Холмс, тогава 19-годишна второкурсничка в "Станфорд", влиза в кабинета на професора си по инженерна химия Чанинг Робъртсън с думите "хайде да направим компания".
"Знаех, че тя е различна", разказва пред Fortune преподавателят, който за 33-годишната си кариера е виждал хиляди студенти. "Новаторският начин, по който разглеждаше сложните технически проблеми, беше нещо уникално в моя опит", обяснява той. Холмс тъкмо се е завърнала след летен стаж в лабораторията на Геномния институт в Сингапур – позиция, която успява да заеме благодарение на това, че в свободното си време като тийнейджър в Хюстън научава мандарин. При завръщането си в Пало Алто тя показва на професора си току-що написаната от нея патентна заявка – лепенка, която се поставя на тялото на пациента и не просто прилага лекарство, а също така следи известни променливи в кръвта му, за да види дали терапията постига желания ефект, и при необходимост променя дозировката.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
7 коментара
до тук добре.
Превод от блумбърг
Публикувано през m.capital.bg
И в България е така.
Имаш идея и веднага намираш "инвеститори".
И за това сме толкова "добре".
:-(
Защо ли не сте посочили, че статията е от сп. Fortune. Да бяхте поне публикували целия текст, за да разберат наистина хората кой работи за тази компания и от къде са парите.
Почнали сте нещо и сте го докарали до под кривата круша
Заглавието е побългарена версия (свободен превод) на това в Fortune.
"...Самата 30-годишна Холмс все още притежава половината от бизнеса, което я прави, поне на хартия (според Forbes), най-младата жена милиардер, натрупала сама състоянието си, пише BBC...."
Fortune ли, Forbes ли или BBC?... объркАх се нещо..
Лейди Гатака?
Фундаментът на т. нар. "ефективно здравеопазване" е различен. Не опира толкова до дистанционно проследяване на показатели и промяна в дозировката. Това е само дребен детайл, който на фона на целия подход на западната медицина е незначителен. Фармацевтичните компании нямат интерес хората да са здрави и наличието на такава технология по-скоро ще затвърди досегашните тенденции - да поддържат пациентите болни.
Под предлог, че ще се погрижат за хората, всъщност ще използват технологията за проследяване и брутално нахлуване в личното пространство. Това е според мен.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.