Новият брой:
Образованието: Лунната мисия на България

Мурат Четинкая е новият гуверньор на турската централна банка

Очаква се номинацията на правителството за управител на централната банка да бъде одобрена от президента Ердоган

Мурат Четинкая (Снимката се разпространява под лиценз Creative Commons <a href="https://creativecommons.org/licenses/by-nd/2.0/" target="_blank">Attribution-NoDerivs 2.0 Generic</a>)
Мурат Четинкая (Снимката се разпространява под лиценз Creative Commons <a href="https://creativecommons.org/licenses/by-nd/2.0/" target="_blank">Attribution-NoDerivs 2.0 Generic</a>)
Мурат Четинкая (Снимката се разпространява под лиценз Creative Commons <a href="https://creativecommons.org/licenses/by-nd/2.0/" target="_blank">Attribution-NoDerivs 2.0 Generic</a>)    ©  Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (Flickr)
Мурат Четинкая (Снимката се разпространява под лиценз Creative Commons <a href="https://creativecommons.org/licenses/by-nd/2.0/" target="_blank">Attribution-NoDerivs 2.0 Generic</a>)    ©  Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (Flickr)
Бюлетин Вечерни новини Вечерни новини

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"

След месеци несигурност за това кой ще поеме управлението на една от най-предизвикателните парични политики в света турското правителство избра подуправителя на централната банка на страната Мурат Четинкая за нов гуверньор на институцията. Той ще наследи на поста Ердем Башчъ, чийто петгодишен мандат изтича на 19 април. Очаква се президентът Реджеп Тайип Ердоган, който в последно време остро критикува политиката на Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) за поддържане на високи лихвени проценти, също да даде одобрението си за кандидатурата. Решението ще тушира опасенията на инвеститорите, че Ердоган ще опита да прокара свой кандидат за поста, който да е по-податлив на политически натиск, отбелязва Wall Street Journal. Пазарите реагираха положително на новината и приветстваха номинацията като сигнал, че отговорните за паричната политика на Турция фигури ще запазят определена независимост.

Роденият през 1976 г. Четинкая е подуправител на централната банка от юни 2012 г., а преди това е работил за контролираната от държавата Turkiye Halk Bankasi, както и за две ислямски банки (институции, които спазват принципите на шериата, според които се забранява приемането на определени лихви и такси срещу отпусканите парични заеми, независимо от това дали те са фиксирани или променливи – бел. ред.) – Albaraka Turk и Kuveyt Turk.


Четете неограничено с абонамент за Капитал!

Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.

Абонирайте се

Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент

2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата

Вижте абонаментните планове
11 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
Нов коментар