Яни Валжавек е съосновател на ICONOMI - първата платформа за управление на дигитални активи, базирана на блокчейн. Той е един от първите блокчейн-ентусиасти и още през 2013.г стартира Cashila - първата компания, която получава лиценз за извършване на банкови превoди с биткойн. Какво сподели Яни няколко седмици преди старта на DigitalK 2018 четете долу:
Кой е проектът от последната година, с който се гордеете най-много?
Два проекта: Cashila, предшественикът на ICONOMI, и, разбира се, ICONOMI. Cashila беше първата лицензирана биткойн компания в Европа. Основахме я през юли 2014 г., като за три години обработихме 14 млн. eвро и разрешихме на потребителите да изпращат пари (да плащат сметки, да осребряват биткойн), да получават пари (депозити от трети страни), да заделят капитал или да обменят в биткойн. Докато управлявахме Cashila научихме от какво се нуждаят потребителите наистина; тогава решихме да създадем дигитална платформа за управление на активи, използвайки всичките познания и опит от Cashila. Това е ICNOMI.
Коя ще е определящата технология за финтех сектора през следващите десет години?
Блокчейн променя всички индустрии, не само финтех. Вярваме, че в следващите 5 или 10 години повече от половината от световното население ще използва някакъв вид блокчейн технология, а физическия и дигиталният свят ще се слеят.
Как бихте обяснили блокчейн в две изречения?
Задавали ли сте си същия въпрос за интернет? Нужно е само да знаете какво е интернет и какво можете да получите от него, но най-вероятно не можете да обясните с точност как работи. Същото важи и за блокчейн: по-лесно е да се види как работи отколкото да се обясни какво всъщност е. Но по много прост начин: блокчейн е децентрализиран регистър, който не се контролира от никого. Това е универсален дигитален регистър.
Ще издържи ли криптопазарът?
Пазарът с криптовалути е виртуален и съществува паралелно на традиционния финансов пазар. В даден момент тези два пазара ще се слеят, за да заработят заедно.
Повече за всеки от лекторите на DigitalK, както и интервюта с тях ще откриете на страниците на в. "Капитал" в следващите седмици. В специалната рубрика по повод събитието ще търсим и отговори на най-важните въпроси за социалните мрежи, изкуствения интелект, финтех индустрията, умните устройства и дигиталния бизнес.
0 коментара