

Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
Последните няколко седмици са изключително динамични за премиера на Република Северна Македония, Димитър Ковачевски, а през последните дни правителството му е обект на протести, подстрекавани от опозицията, която се обявява против приемането на френското предложение за компромис по въпроса с българското вето.
На срещата на върха между ЕС и Западните Балкани в Брюксел на 23 юни той определи отправеното от френското председателство предложение за споразумение между Скопие и София като "неприемливо". Само ден по-късно българския парламент гласува и прие решение, с което упълномощава Министерски съвет да вдигне наложеното през 2020 г. вето над започването на преговорите за влизане в Европейския съюз (ЕС) на западната ни съседка.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
1 коментар
Браво на Капитал!
Една от малкото БГ медии, която в прав текст заявява, че т.н. френско предложение, което бе гласувано в нашето НС, е било "редактирано" и с променено съдържание е било предоставено на Собранието в Скопие:
"...българския парламент гласува и прие решение, с което упълномощава Министерски съвет да вдигне наложеното през 2020 г. вето над започването на преговорите за влизане в Европейския съюз (ЕС) на западната ни съседка.
След това се стигна до второ предложение от администрацията на френския президент Еманюел Макрон, в което отпада двустранния протокол и дискусията за интерпретациите на историята."
Това е нечуван случай посредник да прилъгва в последния изгоден за него самия момент двете страни с два различни варианта на общ документ: на БГ е предложен вариант със зачитане на основните ни претенции, а на БЮРМ - без българските основни претенции.
И след като НС е приело документа във вид, който след това е променен от вносителя и в нова редакция е официализиран другаде, това означава, че първоначалната редакция е недействителна, защото постфактум е отречена чрез редактирането й от нейния автор.
Казано накратко, евроатлантическото лоби в НС (Пеевски и Христо Иванов гласуваха еднакво) утвърди недействителен вариант на споразумение с БЮРМ.
Което за наш срам на квадрат, скопяните отхвърлят.
А можеха нашите народни представители да запазят лицето си и да направят същото.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.