Капка по капка - вир от проблеми
Какво предстои за остарялата и неефективна ВиК инфраструктура на Варна и Добрич


Най-важното от света на личните финанси, пазарите и управлението на спестяванията.
Покрай кризата с водата в Перник и вида на напуканото дъно на почти пресъхналия язовир "Студена" обществото обърна поглед към иначе позабравен и недотам атрактивен отрасъл - водоснабдяването и канализацията (ВиК). И макар че насоченото към него внимание може да се счита за добра новина, има и лоша, а тя е, че колкото повече се вглежда публиката, толкова по-ясно става, че секторът е сериозно недофинансиран, а услугата за гражданите - далеч от нивото, на което трябва да е. Варна и Добрич са типичен пример за това. От години двата града разчитат силно на европейските средства, за да вкарат ВиК системите си в ред. Те усвояват и ще продължават да получават десетки милиони левове за водопроводи, канализация и за пречиствателни станции. Работата по големите проекти на оперативна програма "Околна среда" (OПОС) и поддържането на вече построената инфраструктура не са леки задачи. За съжаление обаче управлението на местните ВиК дружества е с противоречиво качество.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
2 коментара
Проблемите с водата в Добруджа са още от турско. Султаните се е занимавали неведнъж с това и така не се е намерило решение. Реално водоподаване в Добрич има от началото на 50-те, дотогава целият град е ползвал няколкото градски чешми. Този "магистрален" водопровод си е така от началото на централното водоподаване в областта и никой не го знае от къде минава в много голяма част от трасето му. Загубите са страховити, защото тръбата от 50-те отдавна е заминала. Няма реки за язовир с достатъчен обем, а водният пласт е дълбоко и населените места се захранват от много на брой помпени станции харчещи ток. Но за подмяна на магистралния водопровод, който идва чак от Шабла никой не говори. Така че областта отива отново към безводна пустиня, каквато си е била оригинално.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.