Да изградиш устойчиви градове с дървени небостъргачи
Американската асоциация за развитие на науката изслуша как могат да бъдат построени градове с по-ниски въглеродни емисии


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Повече от половината население на света живее в градове, а ООН очаква това число да достигне 68% до 2050 г. Това означава повече жилища, пътища и друга инфраструктура. Само в Индия всяка година трябва да се разработва еквивалент на град с размерите на Чикаго, за да се отговори на търсенето на жилища. Подобен строителен бум обаче е предпоставка за лошо справяне с изменението на климата, тъй като производството на два от най-често срещаните строителни материала - стомана и бетон, генерира около 8% от антропогенните емисии на въглероден диоксид в света. Ако градовете трябва да се разширят и да станат по-зелени едновременно, то те ще трябва да бъдат построени от нещо друго.
Чикаго всъщност може да се окаже част от отговора. През последните години архитектите на града все повече се интересуват от модерните строителни методи като фахверк, а дървените сгради стават все по-високи. Настоящият рекорд се държи от 85-метровата сграда Mjostarnet в Норвегия, завършена през 2019 г. Но тя би била по-ниска от River Beech Tower - 228-метрова сграда, предложена за строеж до река Чикаго.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
Все още няма коментари
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.