Пенсията от УПФ - какво показват числата
За голяма част от новите пенсионери две пенсии може да са по-малко от една
Най-важното от света на личните финанси, пазарите и управлението на спестяванията.
Другото мнение по темата с пенсионното осигуряване е на редактора на "Капитал" Николай Стоянов и може да го видите тук: Проблемът с дългосрочните сметки
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
16 коментара
За пореден път се доказва колко е важно човек да се осигурява на реални доходи и да не си мисли, че като взима пари под масата е на далавера. Дано повече хора се усетят и започнат да изискват от работодателите си осигуровки на пълна запалта и пълни часове. Тези, които се осигуряват както трябва, ще си вземат добра втора пенсия.
Въпросът е малко по-различен - дали ще доживея до пенсионна възрат за да получа пенсия? Превид все по-голямата дупка, която се отваря в буджета на НОИ, за родените през 70-те вероятно пенсионирането ще е при възраст 65-68 години. И това, според мен, е оптимистичния сценарии. Тоест, ако считаме че е малко вероятно да доживеем до пенсия по-добре е да внасяме възможно най-малко в НОИ и да сме в частен фонд, така че наследниците ни да получат нещо, след смъртта ни. В момента положението с пенсионната система се крепи до голяма степен на увеличението на минималната работна заплата, което ще е до време. След което ще се вдигат осигуровките, възрастта за пенсиониране и ще се увеличава държавния дълг. А след това - гръцки сценарии и самоубийства на пенсионери по улиците ...
Какво се случва с хората, които разчитат само на държавна пенсия, се видя след края бна социалиазма - инфлацията изяде пенсиите, а държавата нямаше средства да компенсира. Да се залага само на държавната пенсия, не е разумно. Никой не може да предскаже днес, какво ще бъде състоянието на бюджета, инфлацията, данъците и т.н. след 20-30 години. Затова, който може, да инвестира в имоти, собствен бизнес и т.н.
Скоро четох че след 30 години хората у нас ще са 5 млн.От тях 1 млн.ще са работещи. Пенсионерите ще са вероятно около 3 млн. При сегашния пенсионен модел няма как да се плащат пенсии съобразно осигурителния доход на тези пенсионери освен ако не се вдигнат рязко осигуровките на работещите, нещо от сорта на 60-70 % от осигурителния доход на работещите. Така че единствения изход ще е всички пенсионери в недалечно бъдеще да получават еднаква пенсия в минимален размер.
До коментар [#5] от "ss":
има,има как да се плащат.Ти не се коси!
При 3 00 000 избиратели пенсионери,предизборната пропаганда ще е на тема-какво още не сме продали(а има ще бая за продаване-морския бряг,няколко десетки милиона държавни ниви и гори,язовири и др) а също и заеми,с обезпечение-по горе изброените активи и това ще е с една единствена цел-ГРИЖАТА ДА СЕ ОСИГУРЯТ ПАРИ ЗА ПЕНСИИ!!!(а тя далаверата ще върви докато има кво да се продава.Като се продаде всичко и умре последния бял пенсионер-абсолютно незадължително от естествена смърт или глад-тогава ще останат най-издържливите индобългари и ще си спретнат един бантустан........
До коментар [#1] от "Алфонсо":
Алфонсо,не те знам милиционер ли си,старшинка ли си или в рекламния отдел на нои работиш душицо,ама ако чакаш държавата да те поеме,като опикаеш памперса,жална ти майка брат!!!
Пенсионната система е измислена по времето на Бисмарк,когато продължителността на живота е била 50 години,всеки един Алфонсо или Алберто е имал по 11-12 деца,имало е и едни колонии дето негрите пенсии не са вземали ама пък са осигурявали много добри такива на белите си демократизатори-цивилизатори и модела е работел добре.
Ти ако искаш се осигурявай и на 2 000 000 лева заплата,ще платиш на бая старци инсулина и антиглупина,ама ти като опикаеш памперса,да не се наложи,после да го сушиш,че да го ползваш пак......
анализът е добър, но пропуска очевидното - при пенсионна възраст от 65 години или нагоре,при последните години трудов стаж най-вероятно ще се налага работа на абсолютно смешни пари, което ще доведе до много ниска държавна пенсия.
До коментар [#7] от "onufrii":
ти пък ако чакаш пенсия от УПФ....Най-вероятно всичките ще ги национализират преди да почнат масово изплащане на пенсии. Това е по-куха структура и от КТБ.
Мръстна тайна на сегашния пенсионен модел е, че работещите ги съкращават няколко години преди пенсия, за да не им се плащат добавките при пенсиониране, след което или емигрираш ( над 5 % от емигрантите миналата година) или те издържат близките ти или работиш на черно. Започването на нова работа или смяната на професия не е сделка при по-нисък доход от последната ти работа, защото ще вземеш много ниска пенсия.
Много ми е интересно да видя продължителността на живота след пенсия за трета категория труд, мъже. Да не се окаже, че е под 5 години и че издържаме с пенсии основно разни търтеи, като миньори, полицаи и военни.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.