Следващата икономическа криза: нов дот-ком балон, срив на еврото или задлъжнялост до живот?

Какви може да са причините за следващата икономическа криза според студентите в националния конкурс на клуб "Финанси"

"Първият признак, че следващата криза може да е нов "Дот-ком" балон е, че…историята се повтаря, а хората обичат да правят същите грешки и то колкото се може по-скоро"
"Първият признак, че следващата криза може да е нов "Дот-ком" балон е, че…историята се повтаря, а хората обичат да правят същите грешки и то колкото се може по-скоро"
"Първият признак, че следващата криза може да е нов "Дот-ком" балон е, че…историята се повтаря, а хората обичат да правят същите грешки и то колкото се може по-скоро"    ©  Shutterstock
"Първият признак, че следващата криза може да е нов "Дот-ком" балон е, че…историята се повтаря, а хората обичат да правят същите грешки и то колкото се може по-скоро"    ©  Shutterstock
Бюлетин Вечерни новини Вечерни новини

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"

Авторът Илия Живков Вълчанов е един от тримата победители в националния студентски конкурс на клуб "Финанси" към Икономически университет- Варна за есе на икономическа тематика. Есетата на другите двама финалисти ще бъдат публикувани в следващите дни.

За поредна година клуб "Финанси" към  Икономически университет - Варна проведе национален студентски конкурс за есе на икономическа тематика. Тази година студентите трябваше да отговорят на въпроса "Какво според вас може да бъде причината за следващата икономическа криза". Публикуваме* есетата на тримата победители.


Четете неограничено с абонамент за Капитал!

Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.

Абонирайте се

Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент

2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата

Вижте абонаментните планове
10 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    stf avatar :-|
    Стефанов
    • - 11
    • + 7

    Голям кеф е да мислим апокалиптични сценарии, а!?

    Нередност?
  • 2
    georgiivanov123 avatar :-?
    Георги
    • - 4
    • + 10

    Българския лев беше вързан за германската марка при въвеждането на борда, така след евентуално напускане на съюза от Германия пак бихме били горе-долу добре :)

    Нередност?
  • 3
    daskal1 avatar :-|
    daskal1
    • + 8

    Съгласен съм за потенциалната (и реалната) криза по спиралата цени на образованието/заеми във висшето образование на САЩ. За Европа този сценарии не е меродавен, поне като масово явление. Да не забравяме обаче съотношението на държавни/щатски срещи частни колежи, и особено бумът на "онлайн" програмите от типа на Феникс което допринася за тези изкривявания. Реалността е че цените на образованието в щатските университети са регулируемо и за жителите на щата те не са проблем. Разликата в цената между жител и не-жител, включително и чужденец обикновенно е 4 пъти, като в много щати има програми които освобождават напълно или в по-голямата част от учебни такси студенти с добър успех.

    Нередност?
  • 4
    dark_dirk avatar :-|
    Симо
    • + 10

    "отглеждането на поколение, което вече е задлъжняло до живот"
    То това е мечтата на банкерите.

    А за по-добро разбиране на процесите в икономиката препоръчвам да прочетете книгата The Money Syndrome на Helmut Creutz.

    Нередност?
  • 5
    dessides avatar :-|
    VT
    • - 1
    • + 4

    "...Как да идентифицираме икономическия растеж като проблем? Отговорилият на този въпрос би получил Нобелова награда...."
    в случая не икономическия растеж е проблем, а противопоставянето хора-банки. ясно е, че когато банките печелят, хората са на загуба (освен ако не са на високи позиции в банковия сектор) и обратното.

    Нередност?
  • 6
    vassko avatar :-(
    Vassil Mladjov
    • - 12
    • + 1

    Sujelyavam, no ne mislya che sme v bubble tochno zaradi, eco -ssytema kato tazi na Apple. Zanimavam se malko sas tezi neshta i znam za kakvo govorya. Sega ima drup problem sas Unicorns, no i tam moje da ima micro burse, no ne tova koeto beshe prez 1999. VC slagat pari po drug nachin i se nauchiha (povecheto) ot greshkite si. Interesna teza, no ne varvi, sorry.

    Mnogo po golyam e problema obache s facta che tezi eseta sa pobedili!? Tova e mnogo losho zashto oznachava che nashata ubrazovatelna systema ne razbira novite digital markets i kak firmi se biyat za pazar v segashnite usloviya. Zashto tova se naricha ".com" bun ela mi go obysni. Ako po tozi nachin uchum detzata, nikoga nyama da se opravime. Da ne govorim che tzylata durjava pushva novoto digital robstvo v BG za outsoursvane, kudeto nie v BG ne pravime nikakvo valua add za samite nas, osven che golemite IT vendori namazvat....

    Нередност?
  • 7
    mirohero avatar :-|
    mirohero
    • + 3

    Здравните задължения са с подобен "статут" на студентските по отношение на невъзможност за изчистване, и заедно всъщност правят по-голям дял от публичните задължения, отколкото ипотеките или ревалвиращите кредитни линии. Случва се, че са перманентни субститути - няма как да вземеш ипотека или кредитна линия, като имаш отворени задължения за образование или лечение - и то невъзможни за изчистване. Т.е. няма как пазарно да растат цените на имоти или стоки, щот не остава разполагаем доход за тях - освен ако доходът не започне изпреварващо да нараства над плащанията за образование и здраве...Този проблем е изместен към по-младите, които всъщност трябва да формират основите на бъдещо потребление, т.е. консуматорската верига се прекъсва.
    Така погледнато, следващата криза може да дойде от всеки един от тези четири компонента - ипотеки, здравни услуги, образование или потребление, и даже най-вероятно ще се случи едновремено. Потреблението се променя най-бързо, ипотеките веднага след това...така че, да фирмените оценки с най-голям експожър в бизнес за крайни потребители са най-изложени на риск.

    Туитър е такава смешка, изкуствено създаваха акаунти, за да изглеждат с голям ръст и да гепят висока първоначална оценка на пласиране... Тесла си играят счетоводно, плащат малко, излизат на печалба като продават емисионни квоти на другите американски производители на пикапи - за да могат според федералните регулации Форд и ГМ да си продават микса от автомобили с големи двигатели...Купища "облачни" фирми за дрил-ване на бази данни ядат от пазара на Оракъл и САП като просто предлагат по-ниски цени съвсем същите технологии, и.т.н. цялата съвременна хай-тек се движи от намаляване на разходите, а не увеличаване на благосъстоянието.
    Федералните и локални власти виждат опасността и се опитват вече силово да натискат доходите нагоре, но не мисля че ще успеят да изпреварят събитията. Пазара на имоти отново ще гръмне пръв - движи се от азиятски разходи изключително напоследък, а ние водим курс на изпокарване със всички азиатци; или поради конфликти и войни просто ще им секнат парите на азиатците в един момент. Не виждам и как може да се използва ре-финансирането на ипотеки за потребление - лихвите сега са на минимум, за разлика от същата ситуация преди 7 години. Освен ако не видим в един момент отрицателни лихви, като в Испания.

    Нередност?
  • 8
    tnv1422179723388859 avatar :-|
    Димитър Димитров
    • + 1

    Каква следваща криза ,като реално няма възстановяване. Просто началото на Голямата депресия на този век беше размито и отложено може би за тази ,най-късно за следващата година с печатането на пари. Този номер обаче не работи вече и възможностите за манипулации и въздействие се изчерпват. Разликата от преди почти век е , че светът днес е много по-обвързан икономически , че мащабът е друг и няма правителство и/или институция с достатъчно ресурси и власт.
    Причината за всички кризи е положителните обратни връзки и нарушаване съотношението между натрупване и потребление , производителност и доходи. Повишаването производителността на труда не води автоматично до пропорционално повишаване на доходите и потреблението в резултат на което се появяват излишни , а когато те са много и заплатите изостават, което води до силен дефлационен натиск. Преди век в резултат растящата производителност и потока от европейски имигранти от Европа след първата световна война , изчерпването на ефекта на границата , в САЩ се създават условия за дефлация със всички разрушителни последици . Днес това става поради глобализацията и голямата мобилност на капиталите . Когато една фирма аутсорсва у нас защото намира евтин труд, тя намалява разходите и продукта се разпределя в полза на капитала. Резултата няма как да е друг освен световно състезание по мизерия кой да работи по-евтино, къде данъците да са по-ниски за да са привличат и задържат капиталите. Така че Глобалната депресия всъщност вече е тука и ще се разрази всеки момент със пълната си сила. Спусъкът , черният лебед , не могат да се предвидят, но фундаменталната причина е налице . Много вероятно е опита да се повишат лихвите от ФЕД да е спусъкът и ще последва незабавна верижна реакция.

    Нередност?
  • 9
    atanasshalapatov avatar :-|
    atanasshalapatov
    • + 1

    Г-н Хитов (доктор по икономика и преподавател в УНСС ) го обяснява много добре - http://krizata.blog.bg/history/2011/01/16/prichini-za-globalnata-ikonomicheska-kriza-obnoven-tekst.668684

    НО КОЛКО ХОРА ЩЕ ГО РАЗБЕРАТ ??? ,че става въпрос за криза на системата и трябва нова система

    ''Къде се провалиха икономистите'' - Rex Weyler, съосновател на Greenpeace International също добре го казва - http://greentech-bg.net/?p=2147
    През 2011 г. беше публикувана интересна книга на Richard Heinberg, The End of Growth: Adapting to Our New Economic Reality. Авторът поставя потресаваща диагноза: човечеството е достигнало фундаментална повратна точка в икономическата си история. Траекторията на разширението на индустриалната цивилизация се сблъсква с неподлежащи на обсъждане природни граници. По-нататъшният растеж ще бъде блокиран от три фактора: изчерпване на ресурсите, екологични ограничения и смазващия обем на дълга. Тези взаимодействащи си ограничители, пише Хайнберг, ще ни принудят да преоценим заветните икономически теории и да преосмислим парите и търговията. Ако си поставим цели, които укрепват човешкото и екологичното благополучие трябва да се научим да пестим, вместо да продължаваме да преследваме невъзможното – безкрайно увеличение на БВП

    Става въпрос за науки от геология(колко петрол има) до 1-2-3 закон на термодинамиката и съм ги обобщил нещата като 3 планетарни катастрофи - https://www.facebook.com/atanas.shalapatov/posts/143102998717523

    Нередност?
  • 10
    atanasshalapatov avatar :-|
    atanasshalapatov

    Земята е затворена система и не може да има постоянен растеж защото ресурсите свършват и има глобално затопляне ,и хората нямат по два стомаха за да консумират прогресивно(казано просто)

    Не откривам топлата вода и се ядосвам защото Жак Фреско още 1974год. говори системен подход и ресурсно базирана икономика след 4 минута - https://www.youtube.com/watch?v=Ed5w8JRnwRQ&index=2&list=PLFD4E354EA4AEF9F2

    Свършва петрола - https://www.facebook.com/atanas.shalapatov/posts/1431029987175231

    Идеята ми е забрана на офшорки и т.н. регулации и данък лукс - https://www.facebook.com/atanas.shalapatov/posts/1442612112683685

    с цел 6% бюдж.излишъци които се инвестират в точно определени неща – https://www.facebook.com/atanas.shalapatov/posts/1436573383287558

    за да се избегнат катастрофите и глобалното затопляне - https://www.facebook.com/atanas.shalapatov/posts/1494171174194445


    Нередност?
Нов коментар

Още от Капитал