Как да си изберем кмет – наръчник на потребителя
Размисли на един бивш кмет и настоящ министър преди местните избори


Томислав Дончев

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
"В България има двама души, от които зависи всичко – от кмета и от министър-председателя". Реплика (вероятно с копнеж) на народен представител.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
3 коментара
Никога не знаеш каква свиня ще стане,докато не го избереш на власт.Примери-милион! В Бг има една поговорка: Дай на българина власт и му гледай сеира ...
"И за да не предизвиквам подозрения в нездравословно фокусиране върху институцията на кмета, дължа подобен анализ и за народните представители и министрите – с единствената цел да ви предизвикам да наблюдавате, слушате и ако трябва – да питате."
Наблюдаваме, г-н Дончев. Наблюдаваме и слушаме. За мен лично днешното гласуване по въпросите за референдума е поредното доказателство за това, че ГЕРБ и РБ са просто малко по-приемливото лице на ДПС и БСП. В тази връзка трябва да Ви попитам: колко още време смятате, че ще успявате да заблуждавате хората, че "ГЕРБ се стреми да формира политическата воля на гражданите за утвърждаване на демократични свободи и социална сигурност." ?
Да, забавно наистина. Обаче удобно пропускате един важен подвид: местния феодал.
При всеки признак за инвеститорски интерес, кметът ви посреща официално на кафе, коняк и бонбони и си говорите сладки приказки. След това ви пращат отсреща в кафенето, или в офиса на консултантска, адвокатска, нотариална, архитектурна или друга подобна фирма, където ви се обяснява точно каква е схемата. Следвайки я, можете да спечелите общинска поръчка с нагласен търг, да асфалтирате улицата на тройна цена, да спечелите без конкуренция търг за парцел в апетитна зона, да ви мине ПУПа без проблеми, да си затворят очите че проектът ви навлиза в защитена територия или е с 50% по-голям от позволеното, да добивате дървен материал с подарена концесия, да продадете на общината всякакви стоки и услуги на произволни цени. Схемата е елементарна: плащате си с процент в пликче (или ако е по-голяма община, в офшорна сметка), и въпросът ви е уреден. Въпросната консултантска фирма е собственост на жената на кмета. Или на главния архитект. Или на кума на балдъзата му. Никой не се крие, това се възприема като в реда на нещата. Така е било винаги, никой никога не е изгорял. Така работи в малките общини, така работи и в София.
Та така, може да добавите и този „типаж“ за пълнота.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.