Защо печатането на много пари е вредно
Какво е общото между високия риск, книжните пари, инфлацията и законът на един британски дипломат


Валентин Чавдаров

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
"Инфлацията винаги и навсякъде е монетарен феномен." Милтън Фридман дълбоко е променил разбирането за инфлация през 1963 г. Дотогава хората са си обяснявали инфлацията с високите цени на факторите на производство (суровини, енергия, работна сила), а не с печатането на пари. Фридман казал нещо друго: причината за инфлация се корени във възможността на централните банки да печатат пари.
През 2008 г. се развилня дълбока финансова криза, която не е преминала и до днес. Кризата почти изтри стойността на финансовите активи от балансите на банките и Федералният резерв напечата невиждано досега количество пари. През периода декември 2007 – октомври 2014 паричната база се увеличи близо 5 пъти. Очакванията бяха, че оздравените банки ще запретнат ръкави , щедро ще кредитират икономиката и кризата ще отмине. Но стана друго: въпреки монетарните и фискални стимули растежът беше анемичен, създаването на работни места бавно и инфлацията остана ниска. Защо инфлацията е ниска въпреки огромното парично предлагане и ниски лихви?
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
3 коментара
Аман... Аман от религиозни почитатели на Фридман, Пинера и неолиберализма! 13
Идеите за Нерегулираната Пазарна Икономика, освободена от държавен контрол ни е довела до сегашното световно тюрлугювеч положение.
Всички разумни хора разбраха, че това в Чили, корпорацията САЩ и навсякъде, въвеждано другаде НЕ РАБОТИ.. освен за супербогатите.
Имаме глобализация, изземваща доход и работни места от едни части на света - към страни като Китай, където идеята е не на местните да се вдигне дохода.. просто се правят нови супербогати /разбира се, партийни кадри както нашите червени - от комунисти станаха най-големите капиталисти и експлоататори/.
Имаме винаги някаква криза, която да направи неолибералните идеи лесни за хапване... нищо че от тебешир няма как да се заситиш.. Гледайте Русия и олигархичната им диктатура... Гледайте филма на Наоми Клайн по темата Шоковата доктрина
https://youtu.be/UBm_9Sp_Xa0?list=PLB6269B0AD61CB5
Имаме и свят, напълно объркан и встрани от нормалното си развитие, поради алчността на американски и британски банкерски елит, чиято единствена радост е БОНУСЪТ им от измамнически операции. Хубави пари.. лоши пари... тинтириминтири..
Дори Майкрософт дава повече /технология/ спрямо тези ..измекяри..
До коментар [#1] от "Селофия":
Разлика между феодализъм и капитализъм твоята глава прави ли?
Браво, изключително добра статия, анализ поднесен разбираемо за широката публика.
Поздравления за автора ! Особено точно е описанието на бизнес модела на шистовият газ и нефт.
За съжаление винаги ще има хора жадуващи да преразпределят чуждите пари, защото смятат, че ще са от страната на разпределящите - викат им за кратко социалисти.
Доста държави в света в момента са в страната на чудесата наречена "лесни пари" - за съжаление еврозоната също влезна преди не много време в този клуб.
В следващите до 20 години ще (трябва да) има една голяма световна криза/инфлация, последваната от деноминация - дефакто обратно изземване, за да изчезнат напечатаните пари. За съжаление световните кризи трудно се управляват и обикновенно са придружени с войни.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.