Съдебното самоуправление не се равнява на независимо правоприлагане

Проф. Бруно Шьонфелдер за предложенията за разделяне на ВСС

   ©  Надежда Чипева
Бюлетин: Моят Капитал Моят Капитал

Най-важното от света на личните финанси, пазарите и управлението на спестяванията.

Пакетът от реформи (предложенията за промени в конституцията и закона за съдебната власт, които се обсъждат от няколко месеца) съдържа няколко добри идеи. Най-важната от тях е, че прави важни стъпки в посока разплитането на неблагоразумното и контрапродуктивно сливане на системата от съдилища и държавното обвинение, въплътено в сегашния формат на Висшия съдебен съвет (ВСС).

Държавното обвинение е неизменно обременено от политиката и не може да бъде сведено до институция, която просто прилага закона. Дори и в най-подреденото и мирно общество на земята броят на случаите, които би следвало да се разследват от прокуратурата, надвишава неколкократно човешкия (и всякакъв друг) ресурс, с който прокурорите разполагат. Затова е нужно да бъде взето решение кой случай е по-важен от другия. Това решение по същество е политическо и често има съответните силни политически ефекти. Тъй като в България - както и в много други посткомунистически страни - държавното обвинение продължава да има широки и по мое мнение прекомерни правомощия,  това важи с още по-голяма сила и за нея.


Архивът на "Капитал"

Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.

Абонирайте се

Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент

2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата

Всички абонаменти планове

* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.

1 коментар
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    velian avatar :-|
    volarok
    • + 3

    В съда, в политическата сфера и икономиката всичко, що е свързано със социализма, е вредно. Дори само това, че някой участник в тези сфери е бил навършил пълнолетие преди 1989 г. Тези хора заемат съществени позиции във важни обществено-икономически процеси и няма да се предадат без бой, дори с цената на това мнозина да пострадат. Справянето с тях ще е труден и продължителен процес, но едно е ясно - времето, общественото настроение и отношението на партньорите ни не е на тяхна страна.

    Нередност?
Нов коментар

Още от Капитал