Гръцката трагедия на Европейския съюз
Може би е време да помислим за по-либерален вариант на валутен съвет в България


Валентин Чавдаров

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
26 коментара
Айде пак любителите на хипер-инфлацията изпълзяха от дупките си.
Вместо да си говорим врели - некипели да запрятаме ръкави и да се работи за приемане на еврото.
Никой вече не вярва на бг надзорните органи, за се позволят подобни заигравки с лева.
"суверенни държави, просмукани от корупция и изчерпали всички други варианти на стабилизиране на икономиките си.
Ние такива ли сме?"
Да, такива сме.
"Най-солидната гаранция за заема на БНБ е преценката на банковия надзор за състоянието на банката, не обезпечението."
Банковият ни надзор го видяхме колко е читав именно след като проспа случката с КТБ. БНБ е поредната институция, която се оказа "пробита" от едни хора, така че валутният борд е по-малкото зло в нашия случай.
[quote#3:"Дядо Мраз"]Да, такива сме.[/quote]
За съжаление да. С оглед на това, цялата статия след цитираното от Вас е напълна безсмислена.
"Защото бездействието бързо ще трансформира ликвидната криза в несъстоятелност. "
Кризата от 2008 НЕ Е ликвидна. Ако беше ликвидна, досега да сме я забравили. Кризата е структурна. По тази причина печатането на пари не помага.
Принципно авторът би бил прав,ако в аргументите му не присъстваше презумпцията,че БНБ би взела икономически решения,а не политически.Повече права за БНБ не означава по-малко за правителтството. Реално КТБ не се случи,защото БНБ бе принудена да стои и гледа безучастно без да има правомощия.Усещането,с което човек остана, е че КТБ се случи с активната или пасивната помощ от страна на БНБ,чието ръководство се избира от правителството.Затова няма как една централна банка да бъде независима,когато ръководстовто е в тежка зависимост от политческите нагласи. Назначенията в нашата страна са всичко друго, но не независим акт имащ за цел да намери най-доброто решения за обществените нагласи.Възползвайки се от презумпцията за банковата тайна,паника и прочее съвсем лесно БНБ ще може да раздава пари,за които няма да бъде длъжна да се отчита. Каква е гаранцията,че БНБ няма да кредитира под изфабрикуван предстекст някоя от любимите банки / гнили ябълки? Каква ще е ползата за обществото ако се възстанови един лост за натиск върху финансовия сектор? Кой ще гарантира,че тези кредити ще се случват на базата на равни за всички условия създадени на пазарен принцип? Каква е гаранцията,че БНБ реално ще върши това за което е създадена,а не това за което е назначено нейното ръководство?
"Каква е гаранцията,че БНБ няма да кредитира под изфабрикуван предстекст някоя от любимите банки / гнили ябълки?" - Точно това е целта на упражнението. Дори не е изключено публикацията да е подпомогната от някоя такава банка. Вчера четох какъв ще е следващия проблем в сектора: Банките от "too big to fail" ще станат "too big to save".
Точно заради такива идеи за "по-либерален" режим на валутен борд приемането на в еврозоната трябва да бъде приоритет 1
Според мен оспорването на валутния борд у нас трябва да се криминализира, точно както в някои страни е криминализирано оспорването на Холокоста. ОК, знам, че е крайно, но такива статии са си направо игра с огъня.
Ох, ако такива статийки зачестят, ще трябва да си превалутираме депозитите докато е време...
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.