Един държавен уебсайт за 3 млн. лв. и много въпроси
Или преглед на една IT обществена поръчка от един програмист


Антон Стойчев

Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
В текста си Стойчев посочва няколко проблемни момента в търга, както и защо те биха попречили на ефективността на крайния продукт. Важно е да се отбележи, че поръчката е обявена три дни след оставката на кабинета "Орешарски" - на 27 юли 2014 г. и е възложена по времето на служебния кабинет, малко преди идването на сегашното правителство. Подписът под нея е на министъра от кабинета "Орешарски" Данаил Папазов.
Папазов отдавна го няма, но министерството е там. Тъй като анализът повдига важни въпроси относно качеството на бъдещия уебсайт и неговата използваемост, "Капитал" изпрати запитване до възложителя - Министерство на транспорта, информационните технологии и съобщенията. Ще публикуваме отговорите му веднага, след като ги получим.
Заглавието е на "Капитал", а текстът е редактиран с позволението на автора.
В този текст разглеждам как са дадени 3 милиона лв. за изработката на уеб страница, на която хората могат да плащат и проверяват своите държавни задължения онлайн, но която страница по мое мнение (аргументирано в текста) ще остане ниско-ползвана.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
8 коментара
Четох мнението на човека от извора както се казва. Изглежда много слабо изпълнение за цената от 3 милиона. Въпреки това, 3 милиона са малко пари. Не е проблема в нулите, а в продукта. Както повечето хора знаем - цената никога не е проблем, проблема е, ако срещу висока цена получаваме некачествен продукт.
Според мен проблема е, че хората вземащи решението за тази поръчка:
1) Не са много наясно какъв трябва да е крайния резултат.
2) Не са наясно какви са алтернативните начини на изпълнение
3) Нямат представа как е решен подобен казус в други държави, където са минали по този път преди 5-10 години.
Аз смятам, че този проблем е много лесно решим. Имаме експерти в излишък, просто трябва да намерим начин да впрегнем умовете на нацията. При нас лесното е, че не е нужно да откриваме топлата вода, а просто да видим с какъв нагревател я загряват другите, открили я преди нас. Смятам, че има голям потенциал в малдите български експерти, с опит зад граница, или опит в международни гиганти. Едно примерно решение, на много от нашите проблеми, според мен би било -
Ако се открие форум, дискусионно поле на тема - какви са проблемите пред дадена българска институция, фирма, община и т.н. Напише се горе-долу какъв е проблема, какво решение се търси и на каква алтернатива се е спрял човекът взимащ решението. От тук натам - дайте гласност на казуса и дайте 30 дни на българските експерти, в един форум, да изразят мнение по въпроса.
Аз например - знам supply-chain системата на една фирмичка, същестуваща от 1907-ма година, с 75 000+ души работещи в нея. Supply chain & Operations в Европа ги знам като пръстите на едната ми ръка, с няколко клика в общата база данни - мога да намеря всяко едно нервно окончание, всеки един детайл от системата как е направен, оптимизира, как работи и с каква цел. Всичкото това знание ми е на един клик разстояние, не е нужно дори да имам какъвто и да било интелект - мога просто да го споделя. да напиша как по-умни от мен са решили да се справят с проблема. И предполагам това know-how, може да бъда изпозлвано (с малки адаптации, спрямо нашите нужди) НАГОТОВО.
В момента, хора, имаме безценен ресурс, който не ютилизираме по никакъв начин. Имам българи с огромни заплати, работещи на отговорни позиции, с чудовищен по размер know-how - можем да го използваме. Само желание е нужно и малко фантазия, за това как да оползотворим това знание!
Аз лично съм готов безвъзмездно* да споделя цялото знание, натрупано през годините в един форум, ако има въпрос по който мога да помогна. Единственото което искам е една проста платформа, например форум, и желание на хората да чуят как се правят нещата и как са осъвършенствани с 100+ години. Единствения проблем е правописа, защото много хора неизползвали българския писмено за 10+ години, може да правят грашки, абстрахирайте се от това и нещата биха могли да се подобрят. Смятам че има хиляди българи можещи и имащи желание да помогнат.
*безвъзмездното не е никак безвъмездно. Споделящите опит и know-how поучават възмездие, но то е под формата на морално удоволетворение, че помагат на нещо родно, все пак имаме приятели и роднини в тази страна. безвъзмездно го пиша с идеята, че пари не ми трябват.
Тия пичове от Абати АД са някакви сериозни консултанти - само по държавни и общински поръчки. Една частна няма. Това някакси говори много.
Дам! Ако разгледате страницата на фирмата Абати, няма да намерите нито едно име на човек стоящ зад нея. И наистина работят само по държавни поръчки.
Публикувано през m.capital.bg
С доста зор, успях да достъпна до въпросната съществуваща интернет страница, т.к. ИЕ ме изхвърляше с грешка :
•Internet connectivity has been lost.
•The website is temporarily unavailable.
•The Domain Name Server (DNS) is not reachable.
•The Domain Name Server (DNS) does not have a listing for the website's domain.
Но УСПЯХ, в крайна сметка да стигна до въпросния сайт и се опитах да влезна с моя ел. подпис.
Резултатът беше ...............неуспешен.
Няма такава държава, мамка му ... и в Африка не съществува подобна!
Връзката по-горе в статията сочи към грешен адрес, затова не се отваря портала... пропуснати са ":" преди //
Влизането в системата не е възможно въпреки електронният ми подпис които работи без проблем с електронно банкиране и Търговски регистър: icator.seam
https://pay.egov.bg/Account/EAuth
води до
https://92.247.29.196:9445/eAuthenticator/eAuthent
което от своя страна показва:
This webpage is not available
ERR_CONNECTION_REFUSED
С Chrome, IE и Firefox резултата е същият.
В статията наистина са пропуснати ":" в линка.
Азщях да го направя и за 2.5 милиона, но печелят едни и същи. Ясно е че са си скроили далавера.
Публикувано през m.capital.bg
Дано все пак да има някакъв уебсайт.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.