Любов към четенето не се създава със задължения
Не пречете на децата, които четат, като им пробутвате произведения по административен път


Георги Камов

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Когато кандидатствах в Софийския университет, реших да го направя с литература. Ходих на частни уроци, както подобава. Там се срещнах с "Тютюн" и с "Маминото детенце". Разбира се, не четох самите произведения, а само анализите за тях - това ми трябваше за изпита, това правих. Покрих задължителния санитарен минимум. Както можете да предположите, не влязох с литература, а с английски език, където изкарах 5,90 и нещо - директно влизах английска филология, ако желаех.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
9 коментара
Всъщност ако четенето и разказването на литература разгледаме като път към възможността сам да мислиш и сам да разказваш автора на тази статия е прав .
Аз съм собственик на уебсайт и съм издал две книги. Като автор (който дори си има читатели), имам следните наблюдения относно книгочетенето и книгоиздаването в България:
1. Повечето българи не четат активно съвременна българска литература. Това не е толкова страшно - четящите са малко, под 50% и това е така даже в развитите държави със сериозни постижения в науката. Но да, факт е, че масово българите не са чели нищо повече от това, което са учили в училище.
2. Повечето българи са нихилисти и са страшно предубедени към всичко родно, което е в категорията "изкуство". Масово отношението към съвременните български автори (не говорим за Ботев, Вазов и прочие, говорим за съвременните) е "абе той нали е нашенец, зарежи го, не може да е толкова добър". Това вече е страшно!
3. Още по-страшно е, че има един кръг съвременни писатели, които са медийно известни, но същевременно са некадърни. Популярните съвременни български писатели са некадърни, докато има много добри книги, които прашасват по складовете. Талантът остава незабелязан.
4. Най-страшното е, че в България не може да се пробие с литература. И да, докато авторът горе прави аналогии с Емил Конрад - Конрад е известен не заради литературните си качества (прочетете само "Нещата, които не ни учат в училище" и ще разберете какво означава истинския смисъл на "пълен боклук"), а защото вече е известен със своите видеа в интернет.
Гоше, ти ли "докладва" коментара?
иначе идеята ти министъра на образованието да поощри децата да четат, като им подари наръч съчки, пардон, хартиени и електронни книги е причудливо оригинална.
твоите прадеди така ли научиха хората да работят? като им дадоха работа?
Аз ли съм единствения тъпак, дето не разбра какво толкова грешно е написал автора, че всичките коментари отдолу са с минуси?!
До коментар [#5] от "mitakk":
не разбира се. просто намериха начин да цъкат минуси по много и автоматично.
Много съм съгласна - когато нещо се явява проблем, не е необходимо да се сочи с пръст и да се акцентира върху него. Не само тийнейджърите мразят да им се казва какво да правят.
В този смисъл, да - статията е чудесна, регистрира проблем и дори предлага някакво решение. Донякъде прилича на подкуп ;) но така или иначе би бил създаден интерес(аз лично МНОГО харесах "илюстрацията")
Но .. не мога да проумея с какво и кого обижда тази статия!
Както винаги изчетох и всички коментари. Понякога коментарите са с по-добри попадения от самата статия. Е, от тези до тук нито един няма такъв шанс но! От шест коментара само единият е нормален(като изказ), друг се е похвалил, а останалите са невероятен хейт!!
И(най-интересното) - всички коментари имат по над 20 минуса ..
Жалко, че не става ясно какво по-точно отричат :)
Но трябва да се насърчава постоянно, особено четене на класиката.
Много добър анализ, много е вярно, че насила хубост не става. Много по-добре е у децата да се възпитава вкус към новото - ако не са харесали някоя книга, да не се отказват, а да продължават да опитват.
А линкът към колекцията с британски класики направо ме накара да се размечтая...
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.