// К1: Средата / Мнения
За прокуратурата, медиите и политическата корупция
Опит да разчетем изказването на главния прокурор Сотир Цацаров според принципите на демократичното общество
Първо, значителна част от изказването на г-н Сотир Цацаров беше посветено на "Капитал", "Дневник" и техните издатели. Защо?
Не сме получавали право на отговор от прокуратурата. Не ни е известно институцията или главният прокурор да са се обръщали към Комисията за журналистическа етика, ако са преценили, че има нарушение на етичните стандарти. Това е демократичният път за защита.
Ще припомним, че в демократичните общества ролята на медиите е да бъдат коректив на институциите, а от последните не се очаква да злоупотребяват с властта си в отговор.
Колкото до оценките за състоянието на съдебната система и работата на прокуратурата, в "Капитал" и "Дневник" те са резултат от проследяване на фактите и не се разминават значително от тези на различни международни организации. Само преди седмица в мониторинговия си доклад Европейска комисия посочи необходимостта от реформа в прокуратурата, тъй като липсват солидни резултати по дела за корупция по високите етажи на властта.
Изявлението на главния прокурор е и обидно спрямо журналистите, които работят в "Капитал" и "Дневник". То предполага, че написаното от тях не е продукт на тяхната лична свобода, на спазването на професионални и етични стандарти, а защитава някакви предполагаеми интереси. Журналистите от "Капитал" и "Дневник" застават зад написаното с имената си и защитават идеи и принципи.
Второ: Главният прокурор измисля противопоставяне между издателите на "Капитал" и "Дневник" от една страна и депутaта от ДПС Делян Пеевски, в качеството му на издател, от друга. Защо?
Г-н Цацаров говори за "два лагера, клана... които са в постоянно противоборство",
за "двама, които имат своя проекция в медии; които имат своя проекция и в икономиката и които най-вероятно имат свои противоречия, които решават на наш гръб."
От ръководителя на държавното обвинение, поради отговорността, която има към обществото, се очаква да бъде по-прецизен в публичните си оценки. Той пропуска да уточни, че единият сочен от него издател е в момента народен представител, който през целия си професионален живот е заемал само позиции в публичната власт, и чиито имуществени декларации не предполагат да има "проекции в икономиката" – като започнем от вестниците и телевизиите, които притежава, и стигнем до няколкото големи предприятия и недвижими имоти, в които се появи като собственик през последните месеци.
Притеснителна е вероятността главният прокурор да измисля "конфликт между издатели", с цел да оправдае пасивността на ръководената от него институция спрямо странно забогатели и постоянно богатеещи политици.
Излиза, че ако някой си позволи да пише за Пеевски, то той води лична война с него и следователно не трябва да се обръща внимание на написаното. Но водещи световни медии като "Шпигел", "Икономист", "Ню Йорк Таймс", "Ройтерс" и много други също пишат, че депутатът от ДПС олицетворява олигархичната система на клиентелизма в България. Следва ли, че техните издатели имат личен конфликт с г-н Делян Пеевски?
Ако трябва да го кажем експлицитно, "Капитал", "Дневник", издателите им и журналистите в тях нямат личен конфликт нито с г-н Пеевски, нито с лидера на ДПС г-н Ахмед Доган, нито с главния прокурор. Както нямаха с мажоритарния акционер на фалиралата Корпоративна търговска банка г-н Цветан Василев, с когото Делян Пеевски работеше в синхрон - от 2009 година "Капитал" предупреждаваше за нередности в управлението и източване на банката, а институциите, в това число прокуратурата, игнорираха тези предупреждения.
Конфликтът на нашите медии е с модела на управление, в който политическа, съдебна, икономическа и медийна власт са събрани в едни ръце, за да бранят политическата корупция. Тези, които защитават и се облагодетелстват от въпросния модел, може да се почувстват лично засегнати от наши статии. Но въпросът е принципен - нека не бъркаме двете неща.
Това е конфликтът - че все още в България има медии и представители на обществото, които отказват да приемат политическата корупция за управленска норма. Отказват да приемат постоянното източване на публични ресурси от банките, обществените поръчки и контрабандата. И за да е съвсем ясно, проблемът не е в забогатяването на някого персонално, бил той лидерът на ДПС Ахмед Доган или депутатът от движението Делян Пеевски. Проблемът е в процеса на непрекъснатото източване на ресурси, което обезчестява институциите, насажда беззаконие, разбива доверието и влошава до непоносимост средата в България.
В този смисъл, търсенето на изкуствен баланс между интересите на обществото и модела на управление "КТБ - Делян Пеевски" е абсурдно. Не може да има баланс между законността и беззаконието, между грабителството и натрупването от устойчиво развитие, между подчинените послушни институции и институциите, които защитават гражданите.
Приемаме изявлението на господин Цацаров и последвалите (по странно съвпадение) изявления на г-н Пеевски, като недопустим натиск и заплаха. Смятаме, че прокуратурата дължи отчетност на обществото и трябва да говори с актовете си, а не с намеци и с образи от булевардните издания. Припомняме от името на двете редакции поканата за интервю към г-н Цацаров - по правилата на добрите журналистически практики.
Алексей Лазаров, управляващ редактор на "Капитал"
Велислава Попова, главен редактор на "Дневник"
Галя Прокопиева, изпълнителен директор на издателство "Икономедиа"
Иво Прокопиев, Теодор Захов - издатели
Още по темата
И да внимаваш какво говориш за главния прокурор
Сашо Дончев и Сотир Цацаров: Близки срещи
20 апр 2017Мнения Daily - Данък "уикенд" ще удари коректните и най-вече малките фирми
И още: Разпитът по пантофи на Пеевски; Гражданите - ако казват "Да", ги има; ако казват "Не", ги няма
2 фев 2016Прокуратурата разпита Атанас Чобанов и Асен Йорданов за "Яневагейт"
Експертизата за автентичността на записите на "Биволъ" е била приложена по делото
2 фев 2016Интервюто на Сотир Цацаров - вярно или невярно
Как главният прокурор се размина с фактите и закона в последната си медийна изява
1 фев 2016Мнения Daily Spiegel: Пеевски - Айсбергът на корупцията
И още: Как робството спаси ВСС и Цацаров; Предизборните турци - за да си съжителстваме с мафията; Отново субсидирана заетост ще снижава безработицата
31 яну 2016
И още: Май няма да си купя друг Фолксваген; Каква е новата визия за Европа
14 окт 2019, 3324 прочитания

И още: Защо Сидеров постави "крадец" и "гей" под общ знаменател; Манипулацията с отнемането на деца е оръжие за масово поразяване
9 окт 2019, 2702 прочитания
8 дек 2019, 4658 прочитания
8 дек 2019, 2943 прочитания
8 дек 2019, 2018 прочитания
8 дек 2019, 1832 прочитания
8 дек 2019, 1566 прочитания
И още: Разпитът по пантофи на Пеевски; Гражданите - ако казват "Да", ги има; ако казват "Не", ги няма